Zmarł Ken Spears, współtwórca postaci Scoob-Doo

Reklama

czw., 11/12/2020 - 17:28 -- MagdalenaL

Scenarzystę, tak samo jak jego kolegę po fachu - Joe’a Ruby’ego, uznaje się za twórcę psa rozwiązującego zagadki kryminalne razem z grupą nastolatków. Zmarł w piątek w wieku 82 lat w wyniku komplikacji wywołanych przez chorobę układu nerwowego.

W 1969, Joe Ruby i Ken Spears stworzyli psa Scooby-Doo, pomagającego grupie przyjaciół w rozwiązywaniu tajemnic i demaskowaniu przestępców. Dzięki temu Spears na zawsze zapisał się na kartach historii animacji, telewizji i kultury popularnej. Odszedł w piątek w wieku 82 lat w wyniku komplikacji spowodowanych chorobą układu nerwowego, prawie dwa miesiące po Rubym, który zmarł pod koniec sierpnia. Wiadomość została potwierdzona przez jego syna w The Hollywood Reporter.

Urodzony w 1938 roku w Los Angeles był przyjacielem syna Williama Hanny’ego, producenta i założyciela studia filmów animowanych Hanna-Barbera, w którym rozpoczął pracę kiedy dorósł. Najpierw, podobnie jak Ruby, był montażystą dźwięku, dzięki temu poznali się i nawiązali współpracę, działając razem przy produkcji różnych programów producenta Space Ghost. Ta oryginalna seria „Scooby-Doo, Gdzie jesteś!” wyszła spod ręki projektanta Iwao Takamoto i wspierana przez producenta Freda Silvermana zadebiutowała w 1969 roku. Była to animowany serial dla stacji CBS, inspirowany telewizyjnym musicalem The Archie Show, który po kilku próbach skrystalizował się w przygodach bohaterów: Daphne, Freda, Velmy, Shaggy’ego i Scoobiego-Doo, psa rasy Dog niemiecki. Serial powstał pod wpływem ruchu hippisowskiego, manifestując przy tym swój sprzeciw wobec przemocy ukazywanej w innych kreskówkach telewizyjnych z tamtego okresu.

Kontynuowano takie seriale jak: „Dynomutt, Dog Wonder” czy „Jabberjaw”. Oryginalna seria „Scooby-Doo” obecna była na antenie do 1976 roku, a następnie w tym samym roku została przeniesiona do stacji ABC, gdzie zrealizowano jej wiele nowych wersji, z udziałem, jak i bez Ruby’ego i Spearsa, którzy w międzyczasie odeszli z wytwórni Hanna-Barbera i w 1977 roku założyli swoją własną – Ruby-Spears.

Ruby-Spears była odpowiedzialna za kreskówki takie jak „Alvin i Wiewiórki” z 1983 r., „Superman” z 1988 roku, „Mister T” zw. z „Drużyną A”, czy za animowane adaptacje takie jak "Rambo i Akademia Policyjna". W 1981 roku wytwórnia została przejęta przez Taft Entertainment, spółkę z której początkowo powstała Hanna-Barbera.

Scooby-Doo zainspirował wielu twórców filmowych i telewizyjnych, bez względu na to, czy były to animacje, filmy z rzeczywistą akcją, gry wideo, czy innego formatu produkcje. Na przykład, na początku lat 2000 Raja Gosnell wyreżyserował dwa filmy oparte na prawdziwej akcji z Freddim Prinzerem Jr. I Sarah Michelle Gellar.

Ruby i Spears napisali również takie seriale jak telewizyjna adaptacja „Planety Małp”, starali się połączyć animację i obraz rzeczywisty m.in. w: „Jabberjaw”, „Electra Woman and Dyna Girl”, „Wonderbug”, „Magic Mongo”, „Bigfoot and Wildboy” czy „Kapitan Jaskiniowiec”. Pracowali razem, tworząc nowe projekty, aż do sierpnia, kiedy to zmarł Ruby.

Autor: 
Tłum. Matylda Czarnecka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama