Rosyjski fotograf wygrał prestiżowy światowy konkurs obrazem tygrysa pt. „Uściski”

Reklama

sob., 10/31/2020 - 11:36 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Rosyjski fotograf wygrał prestiżowy światowy konkurs obrazem tygrysa pt. „Uściski”, którego stworzenie zajęło prawie rok

Po raz pierwszy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie przyznało rosyjskiemu fotografowi Grand Prix w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie pod nazwą „Wildlife Photographer of the Year”. Fotografia Siergieja Gorszkowa zatytułowana „Uścisk” została wybrana spośród blisko 50 tysięcy prac nadesłanych do konkursu.

Zdjęcie przedstawia moment, w którym „najrzadszy tygrys amurski przytula stuletnią jodłę, aby oznaczyć zapachem drzewo” - przedstawia na swoim instagramie Park Narodowy „Ziemla leoparda”, na obszarze którym wykonano fotografię.

„Światło, kolory i faktura są tu jak na obrazie olejnym. Tygrysica stała się częścią lasu. Jej ogon zlewa się z korzeniami drzewa. Stały się jednym” - opisał zdjęcie przewodniczący jury konkursu „Wildlife Photographer of the Year” Roz Kidmund-Cox w rozmowie z BBC.

Tom Littlewood, dyrektor „Museum of Natural History Science”, oznajmił, że „kupuje” takie ujęcie przedstawiające zagrożony gatunek zwierzęcia doświadczającego chwili spokoju. „Wyjątkowa emocjonalna siła fotografii przypomina nam o pięknie przyrody i naszej wspólnej odpowiedzialności za jego ochronę” - relacjonuje „National Geographic”.

Gorszkowi udało się zrobić wyjątkowe zdjęcie dopiero po intensywnych przygotowaniach. Dokładnie zbadał teren parku narodowego w poszukiwaniu wszelkich śladów tygrysów amurskich typu sierści, moczu, zadrapań. Stworzenie obrazu zajęło 11 miesięcy. Niedźwiedź został uchwycony kamerą z czujnikiem ruchu przy wsparciu profesjonalnych przewodników z Parku Narodowego „Ziemla leoparda”. Za ich radą Gorszkow ustawił aparat w pobliżu drzew, gdzie czuć było tygrysi zapach, jego sierść i ślady pazurów. W rezultacie w fotopułapkę wpadła tygrysica wpisana do bazy danych parku narodowego pod numerem T 41F.

Tygrys amurski jest największym podgatunkiem tygrysa na całej planecie, jest na skraju wyginięcia i jest wymieniony w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. W naturze drapieżnik ten żyje głównie w Rejonie Primorskim i w Kraju Chabarowskim, Obwodzie Amurskim i Żydowskim Obwodzie Autonomicznym oraz w bardzo niewielkich ilościach w Chinach i Korei Północnej. W Parku Narodowym „Ziemla leoparda” zidentyfikowano 31 dorosłych tygrysów amurskich i 10 kociąt. Wśród chronionych obszarów Dalekiego Wschodu występuje najwyższe zagęszczenie tygrysa amurskiego, zauważa agencja prasowa „Interfax”.

Ponieważ zmniejsza się również populacja zwierząt, na które polują tygrysy, muszą one pokonywać duże odległości w poszukiwaniu pożywienia. To sprawia, że ​​tym trudniej jest uchwycić te rzadkie drapieżniki na filmie, nie mówiąc już o uzyskaniu wysokiej jakości zdjęć.

Konkurs na najlepszą fotografię dzikiej przyrody organizowany jest przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie od 56 lat. Tegorocznego zwycięzcę ogłosiła podczas internetowej ceremonii księżna Cambridge - Kate Middleton.

Autor: 
Tłum.Natalia Madziąg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama