Możemy czuć się bezpiecznie – od kiedy?

Reklama

pon., 07/06/2020 - 21:24 -- admintv

Żyjemy w kraju, w którym kobiety mają prawa wyborcze od ponad 100 lat i wydaje się, że w porównaniu do wielu innych miejsc na świecie, sytuacja kobiet w Polsce jest dość dobra. Z drugiej jednak strony okazuje się, że kobiety nie zawsze czują się w Polsce bezpiecznie.

Seksiści są wśród nas

Ma dwadzieścia kilka lat, skończył zawodówkę albo nawet technikum, pracuje fizycznie. Nie trzeba dodawać, jaką partię polityczną popiera. Chociaż sam po angielsku zna może trzy słowa i liczyć umie do dziesięciu, a potem się gubi, uważa się za autorytet w każdej dziedzinie – łącznie z prawami kobiet. Tak wygląda typowy przedstawiciel rodzaju, o którym mowa – seksisty. Najgorsze jest to, że to zjawisko, choć żyjemy w XXI wieku, wcale nie jest marginesem – kobieta jest narażona na nie tak często, że tak naprawdę nie zdajemy sobie z tego sprawy. Czegokolwiek nie zrobi, przez takich ludzi będzie postrzegana wyłącznie jako praczka, sprzątaczka czy maszyna do rodzenia dzieci. Nawet jeśli ma wykształcenie wyższe, zna pięć języków i ma za sobą wiele osiągnięć w życiu zawodowym, od naszego seksisty usłyszy, że jej miejsce jest w kuchni. Oczywiście nikt nie bierze takich odzywek na poważnie. Przecież taki dresik po zawodówce nie robi na nikim wrażenia. A może czasem powinien. Bo zdarza się, że na słowach się nie kończy. Wtedy zaczyna robić się niebezpiecznie.

Zagrożenie niejedno ma imię

O czym mowa? Przede wszystkim o przemocy seksualnej. Jak możemy dowiedzieć się ze strony Fundacji Centrum Praw Kobiet, „Przemoc seksualna to każdy rodzaj zachowania skutkującego niechcianym kontaktem w sferze seksualnej. Osoba stosująca ten rodzaj przemocy ma na celu poniżenie drugiej osoby i odebranie jej godności. Przemoc seksualna może przybierać różne formy: fizyczną, werbalną, pozawerbalną.” Oczywiście najgorszą formą przemocy seksualnej jest gwałt, natomiast napaść seksualna – chociaż polskie prawo nie definiuje tego terminu – może przybrać różne formy, od niechcianego kontaktu fizycznego, poprzez seksistowskie komentarze (które w odczuciu napastnika najczęściej mają być komplementami), aż po lubieżne spojrzenia, które sprawiają, że kobiety bynajmniej nie czują się komfortowo.

 

Trauma na wiele lat

A jakie mogą być skutki przemocy seksualnej? „Doznana przemoc seksualna może wywrzeć skutki fizyczne, psychiczne, emocjonalne. Możemy odczuwać szok, niedowierzanie, zażenowanie, ale także wstyd i poczucie winy (mimo że to wyłącznie sprawca jest winny zadanej przemocy!). Przez dłuższy czas może nam towarzyszyć poczucie dezorientacji, strachu, niepokoju, możemy też rozpamiętywać to, co się wydarzyło.” W skrócie – często ofiara przemocy seksualnej czuje się winna, a sprawca nie uważa, że zrobił coś złego. A takie doświadczenie zostaje z kobietą do końca życia. Wiąże się z traumą, z którą część kobiet zmaga się wiele lat. A bardzo duża część ofiar nigdy nie zgłosi tego na policję. Bo się boi. Bo wstydzi się o tym opowiadać. Bo nikt im nie powiedział, że nie ma znaczenia, czy to ich mąż czy partner – bez zgody obu stron nawet w związkach zdarzają się gwałty. Co jako społeczeństwo możemy zrobić, żeby chociaż trochę poprawić sytuację kobiet w Polsce? Przede wszystkim o niej mówić. Uświadamiać. I na poważnie zająć się edukacją seksualną w szkole zamiast mówić, że należy jej zakazać.

Autor: 
Maria Idryjan / Magdalena Zapalska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama