Rzadki oryginalny egzemplarz Pierwszego Folio Shakespeare’a sprzedany za 2 miliony funtów

Reklama

pon., 07/25/2022 - 12:14 -- MagdalenaL

Oryginalny egzemplarz pierwszego zestawu zebranych sztuk Williama Shakespeare’a został sprzedany za ponad 2 miliony funtów w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku. 

Pierwsze Folio, które jest często określane mianem najważniejszej książki angielskiej literatury, zostało wystawione na aukcję w czwartek w nocy i zostało kupione przez prywatnego kolekcjonera. 

Wydanie liczy ponad 400 lat i zawiera zbiór 36 sztuk. Wydrukowano jedynie 750 kopii rękopisu, z czego wiadomo, że przetrwało jedynie 220. 

Gdyby nie Pierwsze Folio, możliwe jest, że 18 najbardziej znanych tekstów Shakespeare’a, wliczając w to Makbeta, Burzę, Juliusza Cezara oraz Wieczór Trzech Króli, przepadłoby na zawsze, ponieważ nie zachowały się żadne współczesne rękopisy dzieł Shakespeare’a. 

Partnerzy Shakespeare’a z zespołu aktorskiego John Heminge i Henry Condell skolacjonowali książkę, która została opublikowana w 1623 roku, siedem lat po śmierci dramatopisarza. 

Ostatni raz sprzedane sztuki w 1996 roku należały do „ważnego prywatnego kolekcjonera”. Książka pierwotnie była własnością rodziny Gordonów, której nazwisko pojawia się na stronach tekstu. 

Pierwsze Folio miało na celu kultywować sztuki oraz poprawiać „złe kwarta” – pirackie wydania, które rzekomo były oparte na wadliwych konstrukcjach z pamięci. Heminge i Condell poprawili teksty, weryfikując je w innych dokładnych dziełach, w autorskich czystopisach oraz w szkicach roboczych, by zadbać o jak największą dokładność. 

Dokonany przez nich podział na „komedie” i „tragedie” do dziś kształtuje współczesny sposób czytania sztuk. 

Następnie rękopis przeszedł przez ręce brytyjskiego aktywisty politycznego i historyka R W Seton-Watsona i został później nabyty przez Abel E Berlanda, zarządcę nieruchomości i miłośnika książek z Chicago. Zawiera on różne adnotacje, bazgroły i oznaczenia pochodzące od jego właścicieli na przestrzeni wieków. 

Sądzi się, że tekst wystawiony na czwartkowej aukcji jest jednym z 20 egzemplarzy pozostających w prywatnych rękach. Biblioteka Brytyjska posiada pięć egzemplarzy, a reszta z nich znajduje się w muzeach i bibliotekach na całym świecie. 

 

Autor: 
Macel Banfield-Nwachi / Tłumaczenie: Maciej Sołtysik
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama