Projektant statków kosmicznych z Gwiezdnych Wojen, Colin Cantwell, zmarł w wieku 90 lat

Reklama

ndz., 06/26/2022 - 23:58 -- MagdalenaL

Zdjęcie: getty images

W wieku 90 lat zmarł Colin Cantwell, artysta, który zaprojektował wiele statków kosmicznych do różnych części filmu Gwiezdne Wojny. Cantwell po raz pierwszy zasłużył się w filmie science fiction Stanleya Kubricka z 1968 roku: 2001:Odyseja kosmiczna. Twórca Gwiezdnych Wojen, Geogre Lucas, poprosił go następnie o zaprojektowanie i wykonanie prototypów Gwiazdy Śmierci, X-Winga, myśliwca TIE i Imperialnego Niszczyciela Wojennego.

Kuzyn Cantwella, Shannon Eric Denton, powiedział, że „swoja sztuką wniósł on do świata wiele radości”.

Denton dodał w mediach społecznościowych: „A nam wszystkim, którzy go znaliśmy, dał wiele radości, będąc sobą”.

Cantweel, który stworzył również oryginalny projekt Sokoła Millenium, był „niesamowicie życzliwym i inteligentnym człowiekiem w sposób, o jakim większość ludzi marzy” - napisał Denton.

Cantwell urodził się w Kolorado w 1932r. Zdobył dyplom z animacji, a następnie studiował architekturę.

Podczas wyścigu kosmicznego między USA a Rosją w latach 60. Cantwell pracował w Jet Propulsion Laboratory i Nasa, pomagając amerykańskiej opinii publicznej lepiej zrozumieć loty w kosmos.

Dzięki temu pracował u boku dziennikarza telewizyjnego Waltera Cronkite’a podczas historycznej transmisji z lądowania na Księżycu w 1969r., będąc łącznikiem między dziennikarzem a astronautami.

Zainteresowanie Cantwella zarówno architekturą, jak i przestrzenią kosmiczną zaowocowało sukcesem w Hollywood, gdzie pracował przy fotograficznych efektach specjalnych do filmu: 2001:Odyseja kosmiczna, pomagając w stworzeniu dramatycznej sceny otwierającej film.

Lucas, reżyser Gwiezdnych Wojen, zatrudnił go, obok innych projektantów, takich jak Ralph McQuarrie, do pomocy przy tworzeniu pierwszych modeli do oryginalnego filmu z 1977 roku.

„DZIWNY RODZAJ RADOŚCI”

„Na początku filmu, po przewinięciu, przylatujący statek był jak jedna wielka rzutka” - wyjaśnia Cantwell w wywiadzie. „Wciąż nadlatywał i nadlatywał”.

„To właśnie musiało się skomplikować w ciągu pierwszych pół godziny filmu” - dodaje. „Wszystko musiało być tak absurdalne, odmienne, szalenie radosne i niebezpieczne, żeby widzowie nie chcieli wychodzić. A wręcz chcieli w tym uczestniczyć. Pierwsze pół godziny musiało być wyjątkowe udane i wręcz nie mieścić się w głowie”.

„Musiał to być dziwny rodzaj radości. Wszystkie rzeczy niemożliwe grają razem i to właśnie sprawia, że są to Gwiezdne Wojny. Jest tam tak wiele warstw, że różne postacie pokazały, że są inne, ale jednocześnie tworzą tą gigantyczną parodię”.

Cantwell pracował także nad dialogiem technicznym do filmu Stevena Spielberga: Bliskie spotkanie trzeciego stopnia, w 1983r. był konsultantem ds. grafiki komputerowej w filmie WarGames i napisał dwie powieści science fiction.

Jego wieloletnia partnerka Sierra Dall potwierdziła w rozmowie z „The Hollywood Reporter”, że zmarł w piątek w swoim domu w Kolorado.

Na krótko przed jego śmiercią zamieściła w Internecie swój własny hołd. „Miałam wielkie szczęście, że mogłam spędzić 24 lata z tym wspaniałym człowiekiem”-napisała. „Podróżowaliśmy razem po świecie i poznaliśmy wielu wspaniałych przyjaciół”.

„Postaram się zachować jego spuściznę najlepiej, jak potrafię”.

Autor: 
BBC / Tłumaczenie: Karolina Bejma
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama