Met Gala powraca: Przewodnik po wielkiej nocy świata mody

Reklama

sob., 05/07/2022 - 20:04 -- MagdalenaL

NOWY JORK (AP) – Wszystko zaczęło się w 1948 roku od towarzyskiej kolacji o północy, i to nawet nie w Met.

 

Po upływie prawie 70 lat Met Gala jest czymś zupełnie innym – jednym z najczęściej fotografowanych wydarzeń na świecie ze względu na jego oszałamiający czerwony dywan – choć słynne dywanowe schody Metropolitan Museum of Art nie zawsze są czerwone. Mówimy tu o Rihannie jako obwieszony klejnotami papież, Zenday’i niczym Kopciuszek w świecącej sukni. Katy Perry jako żyrandol zmieniający się w hamburgera,  ale również o Beyoncé w swojej „nagiej sukni”,  Kim Kardashian w body zakrywającym twarz czy Billy Porter w roli egipskiego bogini słońca, niesionej na miotle przez sześciu mężczyzn bez koszul. Co więcej, również o szesnastominutowym  striptizie Lady Gagi.

 

Warto pamiętać, że Met Gala to nadal zbiórka pieniędzy – w zeszłym roku podczas wieczornego wydarzenia zebrano ponad 16,4 miliona dolarów dla Met’s Costume Insitute. Jak również nie zapominajmy, że rozpoczyna ono coroczną wiosenną wystawę mody, która przyciąga do muzeum setki tysięcy zwiedzających.

Oto przewodnik po Met Gali 2022, która odbędzie się 2 maja:

 

ZNOWU? TO JUŻ?

Tak, właśnie zrobiliśmy to jesienią. Coroczna zbiórka pieniędzy na rzecz Met’s Costume Institute odbywa się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek maja, ale z powodu pandemii galę przełożono na wrzesień.

 

KTO POPROWADZI MET GALĘ W 2022 ROKU?

W tym roku gospodarzami gali będą Regina King, Blake Lively i Ryan Reynolds oraz Lin-Manuel Miranda. Oczywiście, Anna Wintour z Vogue'a nadzoruje całe przedsięwzięcie, jak to ma w zwyczaju od lat 90. Jej honorowymi współprzewodniczącymi będą projektant Tom Ford i szef Instagrama Adam Mosseri. Wśród gospodarzy wrześniowego programu znaleźli się Timothée Chalamet, Billie Eilish, Amanda Gorman i Naomi Osaka.

 

CZY GALA MA MOTYW PRZEWODNI?

Oczywiście. Tegoroczny motyw przewodni Met Gali to „Pozłacany przepych, białe krawaty”, jak poinformowano gości.

Jak zwykle, motywem przewodnim jest wystawa, którą rozpoczyna gala: "In America: An Anthology of Fashion". Jest to druga część wystawy badająca korzenie amerykańskiego stylu stworzona przez kuratora gwiazd Andrew Boltona.

W tym roku zaprezentowani zostaną mniej znani projektanci, a także czołowi reżyserzy filmowi, w tym Sofia Coppola, Martin Scorsese, Host King i zeszłoroczna laureatka Oscara Chloé Zhao. Ich prace będą prezentowane w salach historycznych w skrzydle amerykańskim, więc spodziewajcie się wielkiej mody nawiązującej do motywu jak na przykład suknie z filmu HBO "The Gilded Age". Tym razem artystycznie podarte dżinsy? Nie bardzo.

 

CZY WSZYSCY STOSUJĄ SIĘ DO MOTYWU PRZEWODNIEGO GALI MET?

Nie do końca. Niektórzy unikają go i stawiają po prostu na duże i szalone kreacje. Można się jednak spodziewać, że niektórzy goście dokładnie zapoznali się z motywem przewodnim i idealnie zsynchronizowali się z wystawą.

Trudno było podbić dywan gdy, na przykład, motywem przewodnim była "katolicka wyobraźnia" i Rihanna pojawiła się jako papież, Zendaya wcieliła się w Joannę d'Arc, a Perry poruszała się po tłumie z zestawem ogromnych anielskich skrzydeł.

 

ILE MUSZĘ ZAPŁACIĆ ZA BILET NA MET GALĘ?

Złe pytanie. Nie można po prostu "kupić" biletu. Właściwe pytanie brzmi: JEŚLI byłbym sławny lub wpływowy i zostałbym zaproszony, ile by to kosztowało?

 

GDYBY ZAPROSZONO MNIE NA GALĘ MET, ILE BY TO KOSZTOWAŁO?

Cóż, być może nie zapłacisz sam. Zazwyczaj firmy kupują stoliki. Marka odzieżowa – na przykład Michael Kors – gości wtedy swoje gwiazdy lub muzę mody. Jednak każde płatne miejsce kosztuje podobno około 35 000 dolarów, choć niektórzy goście są zapraszani za darmo.

 

KTO ZOSTANIE ZAPROSZONY NA GALĘ MET?

W tym roku będzie to 400 osób – podobnie jak na wrześniowej gali, ale mniej niż w okresie przed pandemią, gdy liczba gości wynosiła od 500 do 600 osób. Zastanawiasz się, kto to może być? Wyciągnij długopis i zanotuj kilka ulubionych gwiazd, im słynniejsze, tym lepsze.

Na przykład świeżo upieczeni zdobywcy Oscarów lub Grammy – albo ulubieńcy mody, tacy jak Timotheé Chalamet, który w zeszłym roku włożył białe buty Converse. To samo można zrobić z muzyką pop, sportem, polityką i oczywiście modą...oraz Broadwayem, ulubionym miejscem Wintour (pamiętajmy, że Miranda jest w tym roku gospodarzem). Teraz wykreślmy z listy wszystkich, oprócz tych na samym szczycie.

 

Na Met Gali wszyscy są z listy A.

 

TO MUSI BYĆ  PRZESADA

Nie do końca. Zapytajcie Tinę Fey. Pojechała tam w 2010 roku i opowiadała, że chodziła po okolicy, próbując znaleźć kogoś "normalnego", np. niezbyt sławnego, z kim mogłaby usiąść i porozmawiać. Ostatecznie okazała się nią Barbara Walters.

 

JAK MOGĘ WZIĄĆ UDZIAŁ W GALI MET?

W dzisiejszych czasach można oglądać cały dywan na żywo. A tak naprawdę to dywan jest imprezą. (Zapytajcie Gagę!)

Jeśli jesteście w Nowym Jorku, można także dołączyć do fanów po drugiej stronie ulicy od muzeum na Piątej Alei, a nawet dalej, na Madison Avenue, przyciśniętych do policyjnych barykad. Może wam się poszczęści: w zeszłym roku Chalamet podbiegł, aby pozdrowić swoich wielbicieli.

 

CZY WIEMY, KTO PRZYJEDZIE? A KTO NIE?

Jak już mówiliśmy, to tajemnica, jednak często pojawiają się doniesienia o tym, kto nie przyjedzie. Ulubienica mody, Zendaya, potwierdziła, że ma inne plany. A Rihanna ma właśnie rodzić, więc można by przypuszczać, że jej nie będzie, ale to w końcu Rihanna, więc nie warto niczego zakładać.

 

CO SIĘ DZIEJE WEWNĄTRZ GALI MET?

Wchodząc do muzeum, goście przechodzą obok niewiarygodnie ogromnej kompozycji kwiatowej w holu (jedna z nich liczyła ponad 250 000 białych róż) i udają się na koktajle, które często odbywają się w przestronnym Petrie Court. Mogą też udać się na wystawę.

 

Około godziny 20.00 są wzywani na kolację – być może przez zespół hejnalistów ("Czy będą to robić między każdym daniem?" - zapytał pewnego roku aktor Gary Oldman). Nie możemy osobiście opisać niczego poza tym ani kolacji, ani występu muzycznego, ale w filmie dokumentalnym "Pierwszy poniedziałek maja" można znaleźć klipy, na których Rihanna śpiewa na blatach stołów – wygląda to zabawnie.

 

CZY JEST TO ZABAWA DLA WSZYSTKICH?

Od czasu do czasu ktoś mówi, że nie. Fey, w komicznej tyradzie do Davida Lettermana w 2015 roku, opisała galę jako "paradę palantów" i powiedziała, że są na niej wszyscy, których chciałbyś uderzyć, gdyby miała miliony rąk.

Amy Schumer powiedziała, że czuła się niezręcznie i wyszła "wcześniej, niż powinno być to dozwolone". Mimo wszystko, większość przyznała, że dobrze się bawiła.

Była też Joan Collins, która w 2018 roku przyjechała wcielając się w swoją imperialną postać z "Dynastii", Alexis, gotowa do zabawy, ale szukająca płynów do picia. "Świetnie się bawię" - powiedziała agencji The Associated Press. "Byłoby jeszcze lepiej, gdybym się napiła".

 

Autor: 
Jocelyn Noveck tłum. Karolina Bejma
Polub Plportal.pl:

Reklama