Rękopis sztuki „Germinal” Zoli kupiony przez państwo

Reklama

śr., 12/22/2021 - 11:44 -- MagdalenaL

Ta w dużej mierze niepublikowana adaptacja słynnej powieści, została kupiona na aukcji dla Biblioteki Narodowej Francji.

 

W środę, Francja w imieniu BNF zakupiła rękopis sztuki „Germinal” Emila Zoli, który jest w dużej mierze niepublikowaną adaptacją słynnej powieści i zarazem stanowi „ostatni wielki rękopis” pisarza w prywatnych rękach. To mało znane dzieło powstało w 1888 roku. To, co działo się z nim od powstania CSU, pozostaje tajemnicą. Ostatecznie jednak dołącza do innych rękopisów słynnego pisarza. „BNF zakupiło rękopis będący adaptacją powieści „Germinal” Emila Zoli. Dzieło to uzupełnia wyjątkowy zbiór Biblioteki Narodowej Francji poświęcony temu autorowi i tym samym trafia do zbiorów narodowych”, podał na Twiterze minister kultur Roselyne Bachelot.

 

Dom Sotheby's, oszacował wartość dzieła na od 100 000 do 150 000 euro.  Zostało ono ostatecznie sprzedane za 138 600 euro. Propozycja ta została złożona przez społeczność Porte du Hainaut na północy Francji, poinformowała AFP.  To terytorium jest sercem powieści. To tu, w Denain,  w 1884 roku Zola zszedł na dno kopalni  Renard, aby zebrać cenne notatki. Prawo jednak daje pierwszeństwo państwu, które po zakończeniu licytacji odkupiło rękopis od społeczności.  Zobowiązało się także do zapłacenia najwyższej kwoty jaka była podana w ofercie. „Od tej pory Germinal należy do wszystkich” – powiedział w oświadczeniu przewodniczący społeczności Porte du Hainaut,  Aymeric Robin.

Rękopis składa się z 454 stron napisanych w latach 1885-1888 ręką słynnego powieściopisarza w celu adaptacji jego powieści opublikowanej w 1885 roku. „To pozwala rzucić nowe światło na jedno z najbardziej emblematycznych dzieł literatury francuskiej” – stwierdził cytowany w komunikacie prezes BNF, Laurence Engel.

 

Dzieło o silnym znaczeniu w regionie

Powieść była ogromnym sukcesem pod względem sprzedanych tomów. Relacja przedstawiająca bunt górników w północnej Francji w latach 60-tych XIX wieku miała, według Zoli, potencjał adaptacji teatralnej, która dotarłaby do jeszcze szerszego grona odbiorców. Pisarz niemało się zdziwił, gdy cenzorzy odrzucili pierwszą wersję jego sztuki, uznając ją za zbyt wywrotową. Musiał napisać drugą wersję  „bardzo poważnie okaleczoną”, która nie odniosła przewidywanego sukcesu – twierdzi BNF. Sotheby's podaje, że sprzedawca był europejskim kolekcjonerem, który „chce pozostać anonimowy” i „nie mówi nic o losach ostatniego ważnego rękopisu Emila Zoli, który znajdował się w prywatnych rękach”.

Lewicowi urzędnicy z północy, zastępca Fabien Roussel i M. Robin, wezwali państwo do kupna, aby rękopis wzbogacił publiczne zbiory, podobnie jak wiele innych utworów opowiadających o Rougon-Macquart, które dostępne są do oglądania online. Pani Engel zasugerowała, że podejmie się inicjatywy pozyskania rękopisu. „Mam nadzieję, że BNF będzie w stanie wkrótce zaprezentować to dzieło o silnym symbolicznym znaczeniu w naszym regionie” – powiedziała.

Zainteresowani trzykrotnie już adaptowanym na ekran „Germinalem”, ożywiło się na przełomie października i listopada za  sprawią serialu emitowanego na France 2. Sześć odcinków, z których każdy trwa 52 minuty, mniej więcej tyle, co sztuka Zoli. Tekst tego utworu został opublikowany tylko częściowo, w poufnej edycji krytycznej opublikowanej w Kanadzie w 1989 roku.

Autor: 
Autor: Paris Match / Tłumacz: Piotr Nachyła
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama