Replika najbardziej znanego obrazu Da Vinci sprzedana na aukcji w Paryżu za 210 tys. euro

Reklama

śr., 11/17/2021 - 22:55 -- MagdalenaL

Wierna kopia obrazu Leonarda da Vinci pt. Mona Lisa mająca ponad 400 lat została sprzedana za 210 tys. euro.

Zanim obraz został przetransportowany do domu aukcyjnego Christie’s w Paryżu na wczorajszą licytację, przebywał w domu aukcyjnym Artcurial w Brukseli.

Oryginał, który francuski król Franciszek I Walezjusz kupił od malarza w 1518 roku, znajduje się w paryskim Luwrze i nie jest na sprzedaż.

Jednak ta wersja, pochodząca z 1600 roku, jest tak podobna do oryginału, że eksperci twierdzą, że artysta mógł mieć do niego dostęp.

Przypuszczano, że replika zostanie sprzedana za 150 tys. – 200 tys. euro.

„Każdy chce mieć dobrą jakościowo wersję Mona Lisy”

Ta kopia jest znana jako Mona Lisa Hekkinga. Swoją nazwę zawdzięcza swojemu byłemu właścicielowi Raymond’owi Hekking’owi, który był handlarzem antykami i zmarł w 1977 roku. On nabył ją w dobrym stanie od handlarza sztuki w latach 50.

Hekking kupił obraz za jedynie 2,57 euro i przez ogromną część życia był przekonany, że posiada oryginał i przekonywał do tego innych.

Pierre Etienne, międzynarodowy dyrektor wydziału Obrazów starych mistrzów w Christie’s skomentował to „Jest to idealnym przykładem tego, że fascynacja Mona Lisą zawsze była inspiracją, a teraz jest nią jeszcze bardziej.

„Jest marzeniem człowieka zakochanego w sztuce. Jest jego Ideałem. Raymond Hekking był jej zagorzałym obrońcą wśród historyków sztuki i światowych mediów w latach 60. Ona będzie jego Muzą, a on jej Poetą.”

Jedna w morzu kopii

To nie pierwszy raz jak replika Mona Lisy jest w centrum aukcyjnego zainteresowania.

Istnieje przynajmniej kilkanaście jej kopii na całym świecie – wiele z nich zostało namalowanych przez uczniów Leonarda Da Vinci.

Matthieu Fournier, licytator i ekspert domu aukcyjnego Artcurial, powiedział Mona Lisa jest najpiękniejszą namalowaną kobietą.”, gdy obraz został umieszczony na wystawie przed przeniesieniem go do Belgii.

„Każdy chce mieć dobrą jakościowo wersję Mona Lisy.”

Podkreślił, że „Leonardo miał fanów, bo miał swój własny styl. Posiadał zwolenników, naśladowców.”

W czerwcu podczas licytacji w domu aukcyjnym Christie’s w Paryżu, europejski kolekcjoner zakupił kolejną kopię Mona Lisy z XVII wieku za 2,9 mln euro. Była to największa kwota, którą kiedykolwiek wydano na replikę.

W 2017 roku dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku sprzedał obraz pt. Salvator Mundi Leonarda da Vinci za rekordowe 389 mln euro.

 

Autor: 
Autor: Shannon McDonagh Tłum. Justyna Sitarz
Polub Plportal.pl:

Reklama