Najstarsza czerwona płytka wystawiona po raz pierwszy od 50 lat w Muzeum Ceramiki Tsuboya

Reklama

wt., 11/09/2021 - 01:09 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: „Najstarsza czerwona płytka wystawiona po raz pierwszy od 50 lat w Muzeum Ceramiki Tsuboya na Okinawie”

W ramach upamiętnienia 100-lecia miasta Naha oraz w ramach wsparcia odbudowy zamku Shuri, w Muzeum Ceramiki Tsuboya, 2 listopada została otwarta specjalna wystawa pod tytułem „Historia Okinawskich czerwonych płytek”, która przedstawia historię Okinawskich dachówek. Oprócz zaprezentowania zmian w kaflach zamku Shuri, dla publiczności zostanie otwarty po raz pierwszy raz od 50 lat najstarszy kafelek w prefekturze.

Do XVII wieku większość kafli produkowanych na wyspach Ryukyu miała szary kolor i była wypalana w kopulastych piecach o nazwie hiragama. Uważa się, że to właśnie w XVIII wieku nastąpiło przejście na czerwone kafle wypalane w piecach o nazwie noborigama, czyli piecach wspinaczkowych (nazwa wynika z tego, że były umieszczane pod nachyleniem). Mówi się, że najstarsza czerwona dachówka w prefekturze została wykonana w 1738 r., co wskazuje na to, że czerwone dachówki były produkowane co najmniej od tego roku. Znaleziono ją pod koniec lat 60. XX wieku, podczas rozbiórki domu w Tsuboya.

Kurator Taro Kuranari zauważył, że zarówno czerwone, jak i szare płytki zostały wydobyte na terenie zamku Shuri, a stare płytki były ponownie wykorzystywane przy budowie nowych budynków, więc „dach zamku Shuri musiał być mieszanką płytek o różnych odcieniach". Dodał także, że „debata na temat koloru płytek do odbudowanego zamku Shuri nie jest zbyt aktywna, ale mam nadzieję, że poprzez przedstawienie ich złożonej historii, ludzie staną się bardziej zainteresowani”.

Ta specjalna wystawa obejmuje także kafle z XVII-XX wieku pochodzące od cesarzy chińskich, królów Korei, cesarzy, szogunów Tokugawa i rodziny Shimazu z domeny Satsuma.

Wystawa potrwa do 26 grudnia, a wstęp na nią jest wolny.

Autor: 
tłum. Zofia Miecznikowska
Polub Plportal.pl:

Reklama