Renowacja obrazu w Hiszpanii. Po raz kolejny zrujnowano dzieło sztuki

Reklama

śr., 08/04/2021 - 16:47 -- MagdalenaL

Reprodukcja obrazu Bartolomé Estebana Murilla “Maryja Niepokalanie Poczęta” (po lewej) była dwukrotnie poddana próbie renowacji.

Reprodukcja obrazu wykonanego przez barokowego artystę Bartolomé Estebana Murilla, będąca w posiadaniu hiszpańskiego kolekcjonera, została zniszczona w wyniku renowacji. Według lokalnej gazety “Europa Press”, mieszkający w Walencji kolekcjoner zlecił konserwatorowi mebli odrestaurowanie obrazu za 1200 euro (5400 złotych). Mimo dwóch prób renowacji, dzieło sztuki przedstawiające niepokalane poczęcie ani trochę nie przypomina swojego oryginału.

Ta sytuacja przywodzi na myśl inne incydenty związane z renowacją dzieł sztuki w Hiszpanii. W 2012 roku w hiszpańskiej gminie Borja podjęto próbę renowacji fresku przedstawiającego Jezusa. Fresk, który uległ ogromnym zmianom w wyniku renowacji, stał się międzynarodowym fenomenem. Dzieło zatytułowane “Ecce Homo (oto człowiek)”, wykonane w 1930 roku, zostało odrestaurowane przez starszą kobietę Cecilię Giménez, po tym jak zostało zniszczone przez działanie wilgoci. Nieudana, odnowiona wersja została nazwana “Małpim Chrystusem”.

Oryginalny fresk “Ecce Homo” (po lewej) i jego reprodukcja

W 2018 roku w kościele w Estella, w prowincji Navarra, XVI-wieczna rzeźba przedstawiająca świętego Jerzego została odnowiona przez nauczyciela sztuki. Efekt końcowy przypomina wielu ludziom figurkę dla dzieci.

Rzeźba przedstawiająca św. Jerzego z kościoła w Estella przed i po renowacji.

Obecnie w Hiszpanii nie istnieje prawo nakazujące renowację dzieł sztuki wyłącznie specjalistom wyszkolonym w tym zakresie. W oświadczeniu Hiszpańskiego Stowarzyszenia Konserwatorów i Restauratorów (ACRE) skrytykowano brak ochrony prawnej dzieł sztuki i podkreślono, że incydent był “celowym aktem wandalizmu”. ACRE dodaje, że “w ostatnich latach wielu hiszpańskich konserwatorów i specjalistów w dziedzinie renowacji w wyniku braku pracy zostało zmuszonych do przeniesienia swoich zakładów za granicę lub zamknięcia ich”. Stowarzyszenie ostrzega, że Hiszpania stoi w obliczu “poważnego ryzyka upadku przemysłu konserwacji dzieł sztuki”.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Barańska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama