Artysta domaga się usunięcia rzeźby nadmorskiej w Blackpool

Reklama

śr., 06/09/2021 - 07:12 -- MagdalenaL

Twórca rzeźby apeluje o usunięcie jej z wybrzeża Blackpool, ponieważ się rozpada.

Liam Curtin twierdzi, że jego dzieło High Tide Organ nigdy nie było właściwie utrzymane, odkąd zostało umieszczone w pobliżu South Pier w 2002 roku.

Curtin, który również stworzył Meccano Bridge w Bolton, powiedział, że jego praca w Blackpool miała być dostępna tylko przez 12 lat.

Rada w Blackpool poinformowała, że ​​wkrótce odbędzie się przegląd dzieła.

Dzieło sztuki o wysokości 15 metrów wykorzystuje energię fal do wtłaczania wody do wnętrza dużych piszczałek organowych, aby stworzyć dźwięk dostrojony do B-dur.

Curtin sam zebrał większość z 90 000 funtów kosztów budowy.

„Rada powiedziała, że ​​nigdy nie miała pieniędzy, aby ją utrzymać, jednak zawsze wydaje się znajdować pieniądze na umieszczenie innych elementów na promenadzie” – powiedział.

„Przy czterech różnych okazjach, kiedy się z nimi kontaktowałem, powiedzieli, że zgubili dokument dotyczący utrzymania, który im zostawiłem”.

Curtin powiedział, że ciężkie stalowe rury poluzowały się na przestrzeni lat i obawia się, że mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.

„Bardzo się martwię” – powiedział.

Rzecznik rady powiedział, że „zawsze przewidywano, że będzie to dzieło ograniczone w czasie”.

„Przeprowadzono kontrole bezpieczeństwa, a niektóre prace naprawcze zostały zakończone w 2019 r. wraz z badaniem strukturalnym” – powiedział, dodając, że dalsza konserwacja została przeprowadzona „zaledwie w zeszłym tygodniu”.

„Planowany jest nowy przegląd … oczywiście weźmiemy pod uwagę opinię artysty [i] damy z siebie wszystko, aby osiągnąć najlepszy wynik” – dodał.

 

Autor: 
BBC, tłum. Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama