Wielki powrót Targów Książki w Porto

Reklama

pt., 04/23/2021 - 18:55 -- MagdalenaL

Sześć weekendów z muzycznymi programami w ogrodach Kryształowego Pałacu to tylko rozgrzewka przed targami książki w 2021 roku.

Jak ogłosiła rada miasta Porto, Targi Książki powrócą do ogrodów Kryształowego Pałacu między 27 sierpnia a 12 września, a poprzedzać je będą muzyczne weekendy.

W zaproszeniu do wzięcia udziału w inicjatywie Warm Up, nazwanej cyklem sześciu weekendowych programów muzycznych, które będą odliczać czas do Targów Książki, władze miasta ustaliły, że wydarzenie odbędzie się między 16 lipca a 22 sierpnia, wyprzedzając i "rozgrzewając muzycznie" edycję Targów Książki w 2021 roku, której program zostanie ujawniony w piątek, 23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki.

"Warm Up to alternatywa zaproponowana, aby otworzyć ogrody Kryształowego Pałacu  poprzez słowo i muzykę, dzięki festiwalom i innym inicjatywom, które nie mogłyby się odbyć w obecnej sytuacji" - argumentuje gmina w zaproszeniu. Wydarzenie to, jak dodaje, "jest optymistycznym oddechem, jaki władze miasta Porto dają jednostkom kulturalnym, artystom i ich publiczności, dając im przestrzeń do działania i wzmacniając ich znaczenie w rozwoju miasta".

W 2020 r. targi książki w Porto, które odbywały się w warunkach pandemii i przy ograniczonym dostępie, odwiedziło około 100 tys. gości. Liczbę tę podał burmistrz Porto, Rui Moreira, 13 września ubiegłego roku, w ostatnim dniu festiwalu literackiego, będącego ostatnim dniem targów. Burmistrz ogłosił wówczas, że edycja 2021 będzie poświęcona pisarzowi Júlio Dinisowi.

Zeszłoroczna edycja festiwalu uhonorowała zmarłą w kwietniu immunolog Marię de Sousę (1939-2020), ofiarę koronawirusa, oraz poetkę Leonorę de Almeidę (1909-1983).

Motto imprezy, zaczerpnięte z wiersza pisarki i autorki inicjatywy - Andrei C. Farii, brzmiało wówczas „Alegria até ao Fim do Mundo” (tł. Radość do końca świata). Z okazji siódmej edycja targów zbudowano 120 pawilonów, obecnych było 80 wystawców, a na terenie targów wprowadzono ograniczenia do 3500 osób.

Autor: 
Tłumaczenie: Matylda Czarnecka
Polub Plportal.pl:

Reklama