Historia miłości ośmiornicy i człowieka ma szansę na tytuł Najlepszego Filmu Dokumentalnego

Reklama

wt., 04/20/2021 - 13:00 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Zwierzęta łatwo nawiązują więź z człowiekiem, ale kiedy dzika ośmiornica zaprzyjaźnia się z nurkiem i zostaje jego życiowym przewodnikiem, ta historia ma szansę zdobyć statuetkę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

Film „Czego nauczyła mnie ośmiornica” powstawał przez 10 lat, najpierw jako prywatny projekt video Craiga Fostera, twórcy filmowego z RPA. Nagrane materiały miały być dowodem na odnowienie więzi z naturą poprzez obserwacje ciekawskiej samicy ośmiornicy podczas nurkowania w okolicach Cape Town.

Ośmiornica dzieliła z Fosterem sekrety podwodnego życia, łącznie z lasem wodorostów, codziennie przez niemal rok, dopóki nie zginęła po tym, jak złożyła jaja. W tym czasie Foster nawiązał głęboką więź z ośmiornicą.

Foster stwierdził, że jego relacja z ośmiornicą nauczyła go o kruchości życia i tego, że jego relacje z przyrodą uczyniły go lepszym ojcem.

- To naprawdę dziwne, że zbliżając się do tych stworzeń, uświadamiamy sobie, jak bardzo jesteśmy do nich podobni – opowiadał Foster. – Musiałem wprowadzić do swojego życia radykalne zmiany. Jedynym słusznym sposobem było przebywanie z nią w oceanie – dodał twórca filmowy.

Foster, który długo opłakiwał śmierć swoje przyjaciółki, pokazał niemal 3 tysiące godzin swoich nagrań koleżance, również nurkującej, reżyserce Pippie Ehrlich, która zdecydowała się nagrać dodatkowy materiał krajobrazów nad chłodnymi wodami False Bay niedaleko domu Fostera.

- Zdarzało się, że montując nagrania, naprawdę się wzruszałam – opisywała swoje uczucia Ehrlich. – Kiedy straciła swoją mackę. Ostatnia scena, w której bawiła się rybą, aż ta nie przeżyła. Płakała, montując te fragmenty.

Ehrlich przyznała, że jeśli nagrania miały tak wielki wpływ na nią, osobę zaznajomioną z historią, to oznacza, że naprawdę niesie ze sobą ogromne przesłanie.

Dokument Netflixa przyciągnął przed ekrany zaskakująco szeroką publiczność jeszcze zanim wygrał nagrodę BAFTA. „Czego nauczyła mnie ośmiornica” to tegoroczny kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

- Otrzymałam tysiące maili od widzów, którzy napisali, że film ich tak poruszył, że już nigdy nie zjedzą ośmiornicy – opowiedziała poruszona reżyserka. – Odbiór naszego filmu dodaje nam skrzydeł i sprawia, że wierzymy w siebie – dodała na koniec Erlich.

Autor: 
Sean Russell, tłum. Martyna Kawska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama