Nomadland dużym wygranym najważniejszych brytyjskich nagród filmowych

Reklama

pon., 04/12/2021 - 11:04 -- MagdalenaL

Film Nomadland został dużym zwycięzcą nagród BAFTA, najważniejszych brytyjskich nagród filmowych. Dramat wygrał cztery statuetki, w tym za najlepszy film i reżyserię. Odtwórczyni głównej roli Frances McDormand została ogłoszona najlepszą aktorką.

Nomadland był faworytem, uzyskując aż siedem nominacji. Film opowiada historię kobiety, która po zostaniu wdową i utracie pracy, podejmuje decyzję o podróżowaniu przez Stany Zjednoczone swoim vanem, wiodąc żywot współczesnego nomada. Po drodze spotyka ludzi, którzy tak samo jak ona prowadzą wędrowne życie.

Nomadland został wyreżyserowany przez 38-letnią Chloé Zhao. Od dawna jest postrzegana jako jedna z najbardziej obiecujących reżyserek w Hollywood. Jej film zdobył wcześniej Złotego Lwa oraz Złote Globy dla najlepszego filmu oraz najlepszej reżyserii. Film został również nominowany do Oscarów aż w 6 kategoriach. Gala wręczenia statuetek odbędzie się 25 kwietnia.

Holenderski akcent

Innym filmami, które podczas wczorajszej gali wygrały więcej niż jedną nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, są Ojciec, Co w duszy gra oraz Obiecująca. Młoda. Kobieta. Cała trójka otrzymała po dwie nagrody.

Bośniacki film Aida, w którym zagrali również holenderscy aktorzy, nie zdobył żadnej nagrody, pomimo dwóch nominacji. Z kolei Na rauszu, duński komediodramat, który powstał we współpracy z holenderskim studiem Topkapi Films, wrócił do domu z jedną statuetką. Film wygrał w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Autor: 
Tłumaczenie: Agata Furmanek
Polub Plportal.pl:

Reklama