Cottagecore: siedzimy w domach i coraz bardziej tęsknimy za życiem na łonie natury

Reklama

pt., 02/26/2021 - 19:24 -- MagdalenaL

 

Kiedy widzę programy, które od dawna zajmują miejsce w pierwszej dziesiątce Netflixa, rzadko jestem w stanie traktować je z obojętnością. Bez względu na to, jak kiepskie mi się wydają lub czy pasuję do docelowej grupy ich odbiorców. Skoro coś cieszy się taką oglądalnością, to z pewnością mówi coś cennego o naszej kulturze. Tak jak Bridgerton - ckliwy dramat kostiumowy, rozgrywający się na początku dziewiętnastego wieku i przeważnie dotyczący młodych, jeszcze niezamężnych, kobiet. W ciągu czterech tygodni po premierze, Bridgerton obejrzało 63 miliony gospodarstw domowych.

Serial niespecjalnie się wyróżnia, nie licząc zróżnicowanej etnicznie obsady, która kreuje tą jednorodną etnicznie epokę. Czasami dość szczegółowo ukazują groteskę uległej pozycji kobiet tego okresu, występuje też co najmniej jedna postać homoseksualna. Poza tym Bridgerton to opera mydlana o miłości z wyraźnymi cechami rodem z harlekinów. Być może właśnie to przyciągnęło te dziesiątki milionów widzów. Albo może prowadząca narrację plotkara (tak jak w popularnym serialu dla nastolatków Gossip Girl). Lub luksusy, w których wszyscy mieszkają (znowu tak jak w Gossip Girl, wiele tu podobieństw).

Romantyczna fantazja

Patrz: wyżej wymienione, ale jest jeszcze jedna rzecz: Bridgerton zręcznie nawiązuje do popularnego trendu internetowego „cottagecore”. Cottagecore wywodzi się od starych angielskich domków na wsi i obejmuje romantyczną fantazję wszystkiego, co z tym związane: polne kwiaty i koronki, żaby i ślimaki, robienie na drutach i ciastka, truskawki i źdźbła trawy, słomiane kapelusze, powiewające włosy i białe sukienki. Właściwie całe mnóstwo białych sukienek, to bardzo dziewczęcy trend.

Tak jak w wielu obecnych nurtach sztuki, natura i rękodzieło pełnią ważną rolę, tak sami praktykujący chcą się sprzeciwić technologiom, za pomocą których dzielą się swoim życiem w estetyce cottagecore (przede wszystkim na Instagramie i TikToku). Słusznie, gdyż pierwotny cottagecore powstał jako wyraz sprzeciwu dla rewolucji przemysłowej. W tym sensie, kobiety żyjące zgodnie z estetyką cottagecore są podobne do „tradycyjnych żon” - skrajnie konserwatywnych kobiet, które uważają, że musimy wrócić do tradycyjnych ról społecznych. Które zamieszczają tweety, że mąż zawsze powinien stać na pierwszym miejscu, które robią filmiki na YouTube o prasowaniu koszul i które nie stronią od białych sukienek. Cottagecore jest również zaskakująco postępowy i, okazuje się, dość queerowy – wśród nich kobiety, które identyfikują się jako cottagecore’owe lesbijki.

Ucieczka na wieś

To, że zeszłego roku kultura internetowa i popularna tak mocno nasiąkła cottagecore’em, mówi samo za siebie: siedzimy w domach przyklejeni do ekranów i coraz bardziej tęsknimy za życiem na łonie natury. Kto w 2020 nie marzył o ucieczce na wieś? „Idylliczny, piękny styl życia, z dala od zmartwień obecnego świata”, pisze amerykański Vogue.

Tymczasem natura jest właściwie niewygodna i niebezpieczna, a czasy, które gloryfikuje cottagecore, raczej niezbyt przyjemne – bez dzisiejszych wygód w postaci ciepłego prysznica, szczepionek i połączenia z internetem. Ale to nieważne. Eskapizm nie przybiera formy dosłownego mieszkania w wiejskim domku, tylko formę fantazji i jej romantyzowania. To interpretacja dawnego świata na naszych warunkach. Twórcy Bridgerton są tego dobrze świadomi.

 

Autor: 
Tłumaczenie: Anna Polny
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama