Wystawa w Austrii prezentuje przedmioty, listy, obrazy oraz operę Hitlera

Reklama

sob., 10/17/2020 - 14:32 -- MagdalenaL

Hitler poza byciem dyktatorem w swoim życiu interesował się też sztuką. Tą pasję oraz wiele innych aspektów jego życia możemy odkryć podczas wizyty w austriackim muzeum.

 

Adolf Hitler był wielkim wielbicielem niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera. Jednak wielu będzie zaskoczonych, gdy dowie się, że (jako młody człowiek) nazistowski dyktator skomponował operę. AFP. -Partytura tego przerwanego projektu zatytułowanego „Wieland der Schmied”, „Wieland kowal” w języku polskim, została po raz pierwszy zaprezentowana w ramach wystawy o „młodym Hitlerze”, który otwiera drzwi swojej kariery w Austrii.

Początki melodii nakreślił na pożółkłym papierze nutowym w 1908 roku jego jedyny wówczas przyjaciel- August Kubizek, który je zachował i przekazał swoim spadkobiercom.

Hitler miał dwadzieścia lat

Zaledwie cztery miesiące uczęszczał na kursy fortepianowe, co, zdaniem Christiana Rappa, jednego z kuratorów wystawy, świadczy o jego megalomanii. „Hitler zawsze przeceniał swoje umiejętności” - powiedział Rapp AFP.

Ta partytura uważana jest za jedyną zachowaną stronę z ambitnego projektu opartego na mitologii germańskiej, który bardzo przypominał niedokończone dzieło Wagnera o tym samym tytule.

Wystawa zatytułowana „Młody Hitler - lata formowania się dyktatora. 1889-1914”, prezentuje do 9 sierpnia w Domu Historii Muzeum Dolnej Austrii w Sankt-Polten (północny wschód) serię obiektów należących do Hitlera lub z nim związanych, zebranych przez Augusta Kubizka w latach 1907 i 1920.Są to listy, pocztówki, obrazy i szkice wykonane przez przyszłego dyktatora.


Strona z „Wieland the Smith” na wystawie w muzeum. 

Hitler, który urodził się 20 kwietnia 1889 r. w austriackim mieście Braunau-am-Inn, nie przyjmował do wiadomości, iż jego talenty artystyczne są wyraźnie mniejsze niż ambicje. Hannes Leidinger, inny kurator wystawy, wyjaśnia AFP, że ci, którzy znali Hitlera w jego wczesnej młodości spotykali człowieka „nieprzejednanego, niesfornego i agresywnego”.

Dla Rappa Hitler był „już w młodości bombą”.

Oprócz prześledzenia życia Hitlera, wystawa bada ukryte oblicze Belle Époque, czyli kontekst polityczny i społeczny Austrii na początku XX wieku. Jest to próba pokazania, że ​​choć w Wiedniu rodziła się nowoczesność, równolegle w społeczeństwie austriackim szerzyły się różne koncepcje ideologii nazistowskiej- rasizm, antysemityzm, militaryzm.

Austria, zaanektowana przez Hitlera do Niemiec w 1938 r., utrzymuje złożone związki ze swoją nazistowską przeszłością. Po II wojnie światowej kolejne rządy przedstawiały ten kraj jako „pierwszą ofiarę nazizmu”, zaprzeczając współudziałowi kilku Austriaków w zbrodniach nazistycznych.


Zdjęcie z otwarcia wystawy „Młody Hitler, lata formacyjne dyktatora” w austriackim domu historii w Sankt Poelten w Austrii. 

Krytyczne spojrzenie zaczęło pojawiać się w połowie lat 80., kiedy to kandydatura na prezydenta Republiki Kurta Waldheima, byłego oficera Wehrmachtu, zaczęła jawić się jako rządy persony non grata. Zdarzyło się również, że w 1983 r. po raz pierwszy do rządu weszła Austriacka Partia Wolności (FPÖ), utworzona w 1956 r. i prowadzona w pierwszych latach przez byłego oficera Waffen-SS. Następnie poprowadziłaby kraj w koalicji w latach 2000-2005 oraz 2017-2019.

Kuratorzy mają nadzieję, że ich wystawa pozwoli zwiedzającym zrozumieć, jak rodzą się projekty totalitarne. „Zasiewanie złych pomysłów w społeczeństwie wymaga czasu, a zanim znikną… Pracujemy nad tym latami” - mówi Rapp.

Autor: 
Tłum. Daria Matuszak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama