Przyjazny środowisku pawilon Expo we Włoszech wykonany ze skórki pomarańczy

Reklama

czw., 11/25/2021 - 00:24 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Przyjazny środowisku pawilon Expo we Włoszech jest wykonany z materiałów takich jak skórka pomarańczowa i fusy po kawie

Dzięki trzem pełnowymiarowym, nadającym się do żeglugi kadłubom łodzi, jako dachowi oraz fasadzie z lin żeglarskich, wykonanych z plastiku pochodzącego z recyklingu, włoski pawilon na Expo 2020 w Dubaju realizuje koncepcję projektowania wielokrotnego użytku.

Pawilon, dzięki doskonałemu umiejscowieniu na terenie Expo - pomiędzy obszarami tematycznymi „Możliwości" i „Zrównoważony rozwój" oraz niezakłóconym widokom z przodu i z boku - przyciągnął jedną piątą wszystkich odwiedzających imprezę w tygodniach jej otwarcia, co czyni go jednym z najbardziej udanych.

„Największą inspiracją dla naszego projektu jest gospodarka cyrkularna" - powiedział architekt Italo Rota, nawiązując do idei recyklingu, naprawy i ponownego wykorzystania odpadów, a nie tylko ich wyrzucania.

Rota jest jednym z projektantów pawilonu i ma za sobą wiele projektów w Paryżu. Zaprojektował oświetlenie zarówno katedry Notre-Dame, jak i brzegów Sekwany. „Liny żeglarskie same w sobie są przykładem gospodarki cyrkularnej: zostały wyprodukowane dzięki recyklingowi 2 milionów plastikowych butelek, a po połączeniu osiągają długość 70 kilometrów (43 mil). Zaplanowano już ich dalszy recykling po Expo”.

Expo 2020 Dubaj jest już otwarte, ukazując spektakularną gamę pawilonów, z których wiele zostało zaprojektowanych przez światowej sławy architektów. Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którego plany stworzył Santiago Calatrava, przyciąga wzrok, kształtem przypominając sokoła  w locie - narodowego ptaka kraju. Konstrukcja jest zwieńczona skrzydłami sokoła wykonanymi z włókna węglowego i wyposażonymi w panele słoneczne. Credit: Karim Sahib/AFP/Getty Images

Zmniejszenie ilości odpadów po zakończeniu imprezy było również priorytetem dla współprojektanta Carlo Ratti, architekta i inżyniera, który wykłada na Massachusetts Institute of Technology. „Jedną z rzeczy, których nie lubię w przypadku wydarzeń tymczasowych - takich jak różne wystawy międzynarodowe czy Igrzyska Olimpijskie - jest to, że ogromna ilość odpadów ląduje na wysypiskach śmieci już po kilku tygodniach lub miesiącach. Właśnie dlatego chcieliśmy, aby Pawilon Włoski odniósł się do tymczasowego charakteru Expo 2020 w Dubaju. Większość elementów architektonicznych pochodzi z recyklingu lub nadaje się do ponownego przetworzenia, ponownego wykorzystania lub wielorazowego użycia”.

Zarówno Rota, jak i Ratti mają wcześniejsze doświadczenie z Wystawami Światowymi, bowiem pracowali nad projektami dla ostatniej edycji, która miała miejsce w Mediolanie w 2015 roku. Obecna wystawa, której otwarcie zostało przełożone z zeszłego roku ze względu na pandemię - przez co zachowuje swój przydomek „2020" - zostanie otwarta w Dubaju do końca marca 2022 roku.

Pawilon zawiera w swojej strukturze elementy wielokrotnego użytku - poprzez zastosowanie w materiałach budowlanych elementów organicznych, takich jak skórki pomarańczy i fusy z kawy - oraz posiada naturalny system łagodzenia klimatu, który wykorzystuje zaciemnienie, zamgławianie i wentylację, zastępując klimatyzację. Nie ma tu konwencjonalnych ścian, a zamiast nich przestrzeń wystawienniczą wyznaczają liny żeglarskie, funkcjonujące również jako powierzchnia multimedialna dzięki zastosowaniu diod LED, które świecąc, wyświetlają różne kolory i obrazy.

Włoski pawilon ma fasadę z lin żeglarskich, wykonaną z 2 milionów przetworzonych plastikowych butelek. Credit: Michele Nastasi

Po wejściu do środka, zwiedzający znajdą się na wysokości 36 stóp (11 metrów) nad ziemią i tuż pod pierwszym kadłubem.

Pawilon Maroka prezentuje starożytną alternatywę dla betonu na Expo 2020 w Dubaju.

Wśród atrakcji znajduje się „Belweder", kopułowa struktura pokryta dzikimi śródziemnomorskimi ziołami, mająca przywodzić na myśl renesansowe ogrody, oraz wydrukowana w 3D replika słynnego posągu Dawida Michała Anioła, wykonana na podstawie szczegółowych skanów XVI-wiecznego oryginału we Florencji. Mierząca 17 stóp figura rozpościera się na dwóch piętrach, a jej dolna połowa jest zamknięta w rotundzie, co nieco ogranicza widok na nią, na rzecz głowy i górnej części tułowia. „Uważamy, że to inspirujący pomysł, aby zwiedzający patrzyli na Dawida nie tylko od dołu do góry, jak to ma miejsce w przypadku oryginału we Florencji, ale prosto w jego oczy" - mówi Ratti.

Wydrukowana w 3D replika Dawida Michała Anioła. Credit: GIUSEPPE CACACE/AFP/AFP via Getty Images

W duchu eksperymentowania z różnymi sposobami łączenia świata naturalnego i sztucznego, konstrukcja spoczywa na wydmie o wysokości 16 stóp, wykonanej z lokalnie pozyskiwanego piasku. Ścieżki i chodniki wewnątrz są ozdobione 160 gatunkami botanicznymi. Projekt został opracowany wspólnie z botanikami z włoskiej Narodowej Rady Badań Naukowych.

Kadłuby łodzi, które tworzą dach są zbudowane przez Fincantieri - jedno z największych europejskich przedsiębiorstw stoczniowych. Istnieje możliwość, że w końcu zostaną przekształcone w działające łodzie, mówi Ratti.

Trwają jednak rozmowy na temat przekształcenia pawilonu w centrum designu, po zakończeniu wystawy światowej. „Zatem kadłuby łodzi mogą stać się ofiarami własnego sukcesu," mówi Ratti, „i może minąć więcej czasu zanim wypłyną w rejs".

Autor: 
Jacopo Prisco / tłum. Magdalena Ambicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama