Kultura to most przez morze

Reklama

wt., 09/29/2020 - 18:57 -- MagdalenaL

Kultura to pomost prowadzący do serca i morza.

Na długie lata, zanim energia parowa zastąpiła żaglówki od II wieku pne do połowy i końca XIX wieku, przodkowie wykorzystali warunki naturalne, takie jak monsun i prądy oceaniczne, aby połączyć świat z tradycyjną technologią nawigacyjną i rozwinęli różne pola poprzez „Morski Jedwabny Szlak”.

 

W Ningbo, głównym porcie przesiadkowym na Bliskim Wschodzie Azji, w ramach sieci transportu morskiego, wystawa kulturalna i turystyczna jeszcze bardziej skróci dystans między Chinami a krajami leżącymi wzdłuż „Pasa i Szlaku”. W dniach 25-27 września w Ningbo odbyły się Targi Kultury i Turystyki Morskiego Jedwabnego Szlaku 2020 (Ningbo, Chiny), w których wzięły udział Rosja, Bułgaria, Serbia i inne kraje leżące wzdłuż „Pasa i Szlaku”, a na tej platformie odbywała się wielokulturowość. Wymiana kulturowa i wzajemne uczenie się od siebie.

Wystawa jest współfinansowana przez Departament Propagandy Komitetu Prowincjonalnego Zhejiang Komunistycznej Partii Chin, Prowincjonalny Departament Kultury i Turystyki Zhejiang oraz Miejski Rząd Ludowy Ningbo. Uruchomiono sześć głównych tematów, takich jak „Odrodzenie konsumpcji turystycznej”, otwarto w Internecie „Halę wystawową chmur” do jednoczesnej prezentacji, a także po raz pierwszy uruchomiono „Nocną wystawę turystyki kulturowej”.

Świat literacki rezonuje

Jako kraj gościnny tegorocznej wystawy, rosyjskie stoisko przyciągało publiczność swoją etniczną dekoracją oraz występami śpiewu i tańca. Poza charakterystycznymi rękodziełami, takimi jak matrioszka, w szklanej gablocie szczególnie interesujące jest kilka przetłumaczonych rękopisów pełnych śladów rewizji, ale i starannego pisma ręcznego.


Targi Kultury i Turystyki Haisi Road 2020 (Ningbo, Chiny) odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Ningbo w dniach 25-27 września, przyciągając wystawców z wielu krajów i regionów wzdłuż „Pasa i Szlaku”. Na zdjęciu widać, że 25 września honorowy kraj Rosja przywiózł publiczność na narodowy spektakl muzyczny. (Zdjęcie: Yin Xiaosheng) 

„Na terenie wystawy można obejrzeć tłumaczenie rękopisu „Wojna i pokój ” autorstwa słynnego chińskiego rosyjskiego tłumacza literackiego Cao Yinga, a także wiele chińskich i rosyjskich dzieł literackich znanych chińskim czytelnikom, takich jak: „Anna Karenina ” czy „ Zmartwychwstanie ”.” -powiedział Shao Jie, dyrektor Chińskiego Biura Fundacji Mostu Przyjaźni Państwowej Federacji Rosyjskiej.

W Chinach imię Cao Ying jest ściśle związane z wielkim rosyjskim gigantem literackim Lwem Tołstojem. Pierwotnie znany jako Sheng Junfeng, Caoying urodził się w Zhenhai, Ningbo, Zhejiang w 1923 roku. Poświęcił się tłumaczeniu dzieł literackich Tołstoja. Przez dziesięciolecia przetłumaczył „Dzieła wszystkie Tołstoja”, zawierające ponad 4 miliony słów, z jedną osobą, co stało się kamieniem milowym w upowszechnieniu dzieł Tołstoja w Chinach.

„Zrobię co w mojej mocy, aby zbudować most między czytelnikiem a Tołstojem i uczynić go płaskim i szerokim, aby ludzie mogli po nim swobodnie chodzić i nie czuli się zmęczeni.” Powiedział Cao Ying, realizując swoje od dawna cenione życzenie.

Oprócz serii dzieł Tołstoja był także pierwszym tłumaczem w Chinach, który przetłumaczył dzieła Szołochowa. Jego tłumaczenia dzieł Lermontowa, Katajewa, Nikołajewa itp. W Chinach spotkały się one z wielką reakcją społeczną.


Rękopis tłumaczenia „Wojny i pokoju” autorstwa nieżyjącego już rosyjskiego tłumacza literackiego Cao Yinga jest prezentowany jako ważny eksponat (zdjęcie: Yin Xiaosheng)

„Mój dziadek powiedział mi kiedyś, że prawda, dobro i piękno natury ludzkiej mogą przekroczyć barierę językową i znaleźć rezonans z ludźmi z różnych kultur i ras” - powiedział wnuk Cao Yinga, Zhang Shenghai - „Mam nadzieję, że jego pogoń za humanitaryzmem może zainspirować więcej potomków i przyczyni się do wymiany kulturalnej między różnymi krajami ”.

Styl pokazu „Kolorowe cienkie linie”

„Żagle chmur są wysoko, a gwiazdy galopują dzień i noc”. Wymiana gospodarcza i handlowa Morskiego Jedwabnego Szlaku zjednoczyła świat w jedną całość, a wymiana kulturalna praktycznie zmniejszyła dystans psychologiczny.

Kolorowe cienkie linie są rysowane z różnych krajów na mapie świata, łącząc Ningbo, Chiny i inne kraje w przestrzeni 3D. Ta kosmiczna instalacja artystyczna o nazwie „Mapa miasta” została ukończona przez zespół kierowany przez bułgarskiego profesora Assadula Maklova z Chińskiej Akademii Sztuki. Nowatorskie wrażenia wizualne i koncepcja projektowa rozświetliły publiczność.

Zhu Zhixian, jeden z członków zespołu kreatywnego, powiedział dziennikarzom, że połączone ze sobą „mapowanie” w przestrzeni pokazuje ślady, które implikują „Pas i Szlak” oraz różne międzynarodowe działania kulturalne. Używając linii o różnych kolorach, aby połączyć grafiki różnych miast, idea i koncepcja polega na pokazaniu związku między krajem a narodem, różnych kultur i społeczeństw oraz kulturowej „linii”, która łączy jeden kraj z drugim.

Na miejscu wystawy reporter spotkał Zhang Weininga, obywatela Ningbo, który powiedział reporterowi, że wystawa jest jak okno, dzięki czemu mieszkańcy Ningbo mogą intuicyjnie zrozumieć zwyczaje różnych krajów bez wychodzenia z domów. Obywatelka Cheng Qianqian zabrała swojego 12-letniego syna na elektroniczne instalacje dźwiękowe i inne eksponaty w Muzeum Tesli. Powiedziała: „Przed przybyciem na tę wystawę nawet nie wiedziałam, że słynna Tesla ma serbskie pochodzenie. Widać, że istnieje wiele luk, które należy wypełnić w wymianach między różnymi narodami i różnymi kulturami ”.

Wymiana kulturowa obejmuje czas i przestrzeń

„Minguang na południu, i Goguryeo na północy. Kupcy i statki przychodzą i odpływają, a towarów jest pod dostatkiem”. Ningbo, gdzie odbywa się wystawa, znajduje się blisko Morza Wschodniochińskiego. Dogodne warunki żeglugowe i rozległe zaplecze stworzyły wyjątkową pozycję Ningbo jako głównego portu wschodnioazjatyckiej płyty morskiego jedwabnego szlaku.

Pod koniec wschodniej dynastii Han, zagraniczne produkty, takie jak kryształ, agat, bursztyn i szkło, były sukcesywnie importowane do Ningbo przez Morski Jedwabny Szlak, a Morski Jedwabny Szlak Ningbo zaczął nabierać kształtu. Później, wraz z rozwojem dynastii Tang, Song, Yuan, Ming i Qing, pozycja Ningbo na Morskim Jedwabnym Szlaku weszła w okres szybkiego wzrostu. Towary takie jak porcelana, jedwab i herbata z różnych pieców w całym kraju nadal docierały do ​​Ningbo przez Wielki Kanał Chin. I sprzedawane za granicą z Ningbo. Jednocześnie wymiana mnichów na Półwyspie Koreańskim, w Japonii i innych miejscach w znacznym stopniu sprzyjała dobrobytowi wymiany kulturalnej.

Changjiang Huaihai, wiceprezes Ningbo Cultural Management Research Institute, który od dawna koncentruje się na badaniach nad morskim jedwabnym szlakiem w Ningbo, powiedział, że departament zabytków kulturowych w Ningbo ściśle przestrzega wymogów ubiegania się o światowe dziedzictwo kulturowe i ostatecznie określił bibliotekę Yongfeng dynastii Yuan i miejsce Kiln Shanglin Lake Yue Kiln , Świątynia Tiantong, Świątynia Baoguo i inne cztery najbardziej reprezentatywne miejsca dziedzictwa.

„Te cztery miejsca dziedzictwa kulturowego reprezentują instytucje zarządzające handlem zamorskim, miejsca produkcji towarów masowych, zewnętrzne rozpowszechnianie kultury buddyjskiej oraz zewnętrzne rozpowszechnianie technologii budowlanych.” Jiang Huaihai uważa, że ​​ochrona dziedzictwa kulturowego jest kamieniem węgielnym inicjatywy „Pas i droga”, a następnym krokiem powinno być Historyczne połączenie Morskiego Jedwabnego Szlaku służy jako łącze do ustanowienia współpracy kulturalnej i mechanizmu wymiany między Ningbo i odpowiednimi miastami krajowymi oraz krajami i regionami położonymi wzdłuż międzynarodowego „Pasa i Szlaku” oraz budowania platformy wymiany kulturalnej.

„Weźmy za przykład tę wystawę. Poprzez różne sposoby, które masy lubią słyszeć, takie jak wystawy, przedstawienia teatralne i wymiany personelu, wzmocniło wzajemne zaufanie kulturowe i pogłębiło poznanie kulturowe, kładąc podwaliny pod dalszą wszechstronną wymianę i współpracę gospodarczą i handlową.” - powiedział Jiang Huaihai.

Autor: 
Oliwia Drzyzga
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama