Juliette Gréco - ikona kultury francuskiej odeszła

Reklama

sob., 09/26/2020 - 13:42 -- MagdalenaL

Piosenkarka i aktorka Juliette Gréco odeszła w tą środę 23 września w wieku 93 lat.

 

Odeszła wielka dama. W środę, 23 września, zmarła piosenkarka i aktorka JulietteGréco w wieku 93 lat „otoczona rodziną w ukochanym domu w Ramatuelle.
Jej życie było niezwykłe ”- powiedzieli jej krewni dlaAgence France Presse.

Urodzona 7 lutego 1927 r. W Montpellier, JulietteGréco dorastała w Bordeaux, zanim przeniosła się do stolicy, by dołączyć do matki, w latach 30. Pasjonatka tańca, w wieku 13 lat stała się małą myszką Opery Paryskiej. Podczas II wojny światowej została uwięziona w areszcie śledczym we Fresnes za rolę w ruchu oporu, z którego została zwolniona dopiero dwa lata później. Jej matkę i siostrę deportowano
do Ravensbrück w Niemczech, a następnie zwolniono w 1945 r.

Wtedy zaczęła się jej ogromna kariera. Najpierw w piosence, ze swoim pierwszym przebojem zatytułowanym „Rue des Blancs-Manteaux” (1950). Pierwszy utwór zrodzony z przyjaźni z filozofem Jeanem-Paulem Sartre - który napisał do niego tekst - i kompozytorem Josephem Kosmą - który zajął się muzyką. Po otrzymaniu nagrody Sacema za „Nienawidzę niedziel” w 1951 roku, kilka lat później wystąpiła na legendarnej olimpijskiej scenie, zdobywając kolejne tytuły. Siła jej talentu przekroczyła Atlantyk, aby spróbować szczęścia w Hollywood jako aktorka. Tutaj znowu JulietteGréco zabłysła. Francuska artystka zagrała w „Wschodzi też słońce” (1957), „LesRacinesdu ciel” (1958), „Dramat w lustrze” (1960) z Orsonem Wellesem, czy nawet „Le Grand Risque” (1961) . Wtedy jej amerykański sen dobiegł końca.

Wyjątkowa kariera

We Francji na początku lat 60. JulietteGréco występowała w Teatrze Bobino, gdzie śpiewała utwory niejakiego LéoFerré, ale także mało znanego Serge'a Gainsbourga. Pamiętamy oczywiście „Jolie môme” (1961), ale także „La Javanaise” (1963), a kilka lat później „Rozbierz mnie” (1967). Sugestywne tytuły, które stały się klasykami francuskiej piosenki. W 1965 roku młoda kobieta powróciła do zawodu aktorki i wyróżniła się na małym ekranie w serialu telewizyjnym „Belphégorou le FantômeduLouvre”, w którym otrzymała tytułową rolę.

W pozostałej części swojej kariery JulietteGréco zwielokrotniła współpracę muzyczną z wieloma francuskimi artystami, takimi jak Jacques Brel, Jean Ferrat, JulienClerc, MarcLavoine, Benjamin Biolay i wieloma innymi. W kwietniu 2015 r. Wyruszyła w pożegnalną trasę koncertową „Merci” podczas Printemps de Bourges. Seria koncertów, dzięki której (ponownie) podróżowała po świecie. W następnym roku, cierpiąca na udar, osłabiona, ostatecznie zatrzymała swoją karierę. W tę środę, 23 września, ikona odeszła. Żegnaj Madame Gréco.

Autor: 
Ophélie Daguin (tłum. Barbara Orchowska)
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama