Covid-19: 19 maja otworzą się muzea w Marsylii, Lille i Strasburgu. Za darmo

Reklama

wt., 05/04/2021 - 19:04 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Widok ze starego portu Marsylii na MuCEM – Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich. | Franck Dubray / Ouest France

Po długich miesiącach zamknięcia muzea ponownie otworzą się 19 maja – pod specjalnymi warunkami. Wiele dużych miast ogłosiło już, że wstęp na wystawy będzie darmowy. 

Jeśli tęsknicie za wycieczkami do muzeum, to mamy dwie dobre wieści. Po pierwsze, po ponad 6 miesiącach zamknięcia z powodu pandemii Covid-19, w końcu ogłoszono otwarcie: zaplanowane na 19 maja, z maksymalnym obłożeniem do 50% i z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Po drugie, wiele miast zapewniło już o darmowym wstępie do swoich muzeów. Są to m.in. Marsylia, Lille, czy Strasburg: wszystkie trzy pod rządami partii Europa Ekologia – Zieloni lub francuskiej Partii Socjalistycznej.

W Marsylii darmowe zwiedzanie na czas nieokreślony

„Zachęcam wszystkich do odwiedzania muzeów: z dziećmi, rodzicami, przyjaciółmi… Decyzja o darmowym wstępie do naszych muzeów na czas nieokreślony jest ostateczna” – potwierdził na Facebooku mer Marsylii Benoît Payan (Partia Socjalistyczna), jak donosi francuski dziennik „Libération. W ten sposób będzie można zwiedzić ponad dziesięć marsylskich muzeów, w tym Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich (MuCEM), czy Muzeum Historii Naturalnej (MHNM).

Te zmiany Marsylia zapowiadała już w 2020 roku, po zakończeniu pierwszego lockdownu. 5 października 2020 r. miejscowa rada miejska zatwierdziła projekt o darmowym wstępie do Muzeum Historii Naturalnej oraz na wystawy stałe innych muzeów. Decyzja miała obowiązywać od 4 stycznia 2021, jednak w związku z zamknięciem instytucji kulturalnych nikt do tej pory nie mógł na niej skorzystać.

W Strasburgu darmowe muzea dla wszystkich, w Lille – tylko dla najmłodszych

Strasburg to kolejne miasto, które chce zachęcić mieszkańców do odwiedzania swoich muzeów. „Aby odpowiednio zainaugurować to wyczekiwane otwarcie, Miasto Strasburg, które wspiera równy dostęp do kultury dla wszystkich, zapewni darmowy wstęp do swoich dziesięciu muzeów do 30 czerwca 2021” – informuje oficjalny komunikat stolicy Alzacji. W dalszej części komunikatu czytamy, że darmowy wstęp będzie obowiązywać od ponownego otwarcia muzeów, zarówno na wystawy stałe, jak i czasowe. Konieczna będzie także wcześniejsza rezerwacja biletów.

W Lille studenci oraz wszyscy poniżej 30 roku życia będą mogli wejść za darmo do trzech muzeów miasta: Pałacu Sztuk Pięknych, Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Hospicjum Hrabiny. Specjalna oferta obowiązywać będzie przez 3 miesiące.

Po zakończeniu pierwszego lockdownu wiele miast zapowiedziało już wprowadzenie podobnych rozwiązań, m. in. leżące na zachodzie Francji Cholet czy Saumur.

Autor: 
Paul GRATIAN / tłum. Joanna Trystuła
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama