Banksy przegrywa walkę z firmą sprzedającą kartki z życzeniami o znak towarowy „Flower Bomber"

Reklama

pon., 09/21/2020 - 11:21 -- MagdalenaL

Banksy przegrał walkę z firmą handlującą kartkami z życzeniami o znak towarowy jednego z jego najsłynniejszych dzieł.Firma Full Color Black z siedzibą w North Yorkshire zakwestionowała prawo artysty do oznaczenia znakiem towarowym wizerunku protestującego rzucającego bukiet kwiatów.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej odrzucił jego znak towarowy i zarzucił mu, że podczas próby jego ochrony zachowywał się „niezgodnie z uczciwymi praktykami”.

Aby znak towarowy był ważny, posiadacz musi sprzedawać towary za pomocą zdjęcia.

Władze oświadczyły jednak, że Banksy złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego, aby uniknąć stosowania praw autorskich, które są odrębne i wymagałyby od słynnego nieuchwytnego artysty z Bristolu ujawnienia swojej prawdziwej tożsamości.

Banksy po raz pierwszy namalował obraz na ścianie w Jerozolimie w 2005 roku, a jego firma złożyła wniosek o znak towarowy w 2014 roku.

Znak musi być używany w ciągu pierwszych pięciu lat, ale Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) powiedział, że artysta nie sprzedawał towarów ani innych przedmiotów wykorzystujących ten obraz, dopóki Full Color Black nie zakwestionowało znaku towarowego w 2019 roku.

Dopiero wtedy założył sklep internetowy i witrynę w Croydon w południowym Londynie, wyjaśniając, że „zrobił te rzeczy wyłącznie w celu spełnienia kryteriów znaków towarowych zgodnie z prawem UE”.

EUIPO stwierdziło, że jest „jasne, że Banksy nie miał zamiaru” używać znaku towarowego kiedy go zgłaszał i że w 2019 roku sprzedawane przez niego towary „powstały i były sprzedawane wyłącznie” jako próba niestracenia znaku towarowego.

„Prawa autorskie są dla frajerów”

„Jego zamiarem nie było używanie znaku jako znaku towarowego w celu komercjalizacji towarów i opanowania części rynku właściwego, a jedynie obejście prawa” - czytamy w orzeczeniu. „Te działania są niezgodne z uczciwymi praktykami”.

EUIPO poinformowało również, że artysta złożył wniosek o znak towarowy, aby mieć prawa do swoich dzieł bez konieczności uciekania się do prawa autorskiego.

„Banksy zdecydował się pozostać anonimowy i w przeważającym stopniu malować graffiti na cudzej własności bez ich zgody, zamiast malować je na płótnach lub na swojej własności”. „Postanowił też bardzo głośno mówić o swojej pogardzie dla praw własności intelektualnej”.

Orzeczenie przytoczyło fragment jednej z jego książek, w którym powiedział, że „prawa autorskie są dla frajerów”.

Prawnik Full Color Black Aaron Wood z firmy Blaser Mills powiedział BBC News, że firma sprzedająca kartki z życzeniami była „bardzo zadowolona z wyniku”.

Całe portfolio znaków towarowych Banksy’ego jest zagrożone

Wood dodał: „Banksy zawsze uważał, że prawa autorskie są dla frajerów, a jeśli kiedykolwiek chciałby podważyć czyjeś prawo do używania obrazu, na ogół musiałby polegać na prawach autorskich.”

„Problem z używaniem praw autorskich przez Banksy'ego polega na tym, że musiałby wyjść z cienia. Musiałby powiedzieć:„ Oto jestem, to ja stworzyłem to dzieło ”. Robiąc to, straciłby całun anonimowości, więc tego nie robi.

„Ale każdy może zgłosić znak towarowy, więc osoba prawna Banksy'ego zgłosiła znak towarowy dla tego dzieła sztuki. Znak towarowy może trwać wiecznie, jest to wieczysty monopol, podczas gdy prawa autorskie obowiązują tylko przez określony czas i artysta musiałby zrezygnować z anonimowości. Gdyby polegał na znaku towarowym, mógłby pozostać anonimowy i odtąd robić to już zawsze. Uważaliśmy, że nie jest to uczciwy stan rzeczy ”.

Firma zakwestionowała znaki towarowe kolejnych sześciu prac Banksy'ego i prawdopodobnie będzie podważać ważność kolejnych.

„W najmilszy możliwy sposób całe portfolio znaków towarowych Banksy'ego jest zagrożone” - dodał.

„Nie miał zamiaru używać go jako znaku towarowego”

Przedstawiciele Banksy'ego nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.

Liz Ward, ekspert ds. praw autorskich i znaków towarowych, dyrektor Virtuoso Legal, powiedziała, że ​​był to „bardzo nietypowy przypadek”, ponieważ większość artystów polega na prawie autorskim, aby chronić swoje prace przed wykorzystaniem bez zezwolenia.

„W przypadku praw autorskich, jeśli miałbyś kogoś pozwać, musiałbyś umieścić swoje nazwisko w formularzu zgłoszenia skargi” - powiedziała BBC News.

„Jest całkiem jasne, że Banksy, chociaż zarejestrował znak towarowy, nie miał zamiaru używać go jako znaku towarowego.”

„Większość właścicieli znaków towarowych rejestruje nazwę marki lub logo, ponieważ zamierzają uczynić ją swoją własną. Mówią: Jeśli kupisz parę butów sportowych Nike lub Puma, wiesz, że otrzymujesz dobrą jakość. Dlatego znaki towarowe są tak cenne. Banksy nie stworzył znaku towarowego, aby uczynić go majątkiem przedsiębiorstwa”.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama