5 tysięcy osób bawiło się na koncercie w Barcelonie

Reklama

czw., 04/01/2021 - 19:18 -- MagdalenaL

27 marca 2021 roku pięć tysięcy osób wzięło udział w koncercie rockowym w Barcelonie, w Hiszpanii, po wcześniejszym przebadaniu na obecność wirusa Covid-19, aby przetestować skuteczność zapobiegania wybuchom kolejnych ognisk choroby podczas imprez masowych. 

Tymczasem w pozostałej części kraju we wszelkich zgromadzeniach odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach może wziąć udział do czterech osób. Za zgodą władz sanitarnych uczestników koncertu hiszpańskiego zespołu rockowego Love of Lesbian nie obowiązywał nakaz zachowania dystansu, chociaż maseczki były obowiązkowym elementem. 

Osoby z chorobami serca, nowotworami lub te, które w ostatnich tygodniach miały kontakt z kimś zarażonym wirusem Covid-19, zostały poproszone o nie zgłaszanie się do uczestnictwa w wydarzeniu. Ci zaś, którzy kupili bilet na koncert, mogli wybrać jedno z trzech miejsc w Barcelonie, w których tego samego dnia rano musieli poddać się badaniu antygenowemu na obecność wirusa. Jego negatywny wynik generował kod na telefon komórkowych, który był równoznaczny z możliwością wstępu na koncert zaplanowany na godz. 19:00 czasu lokalnego w arenie Palau Sant Jordi. 

Według organizatorów, spośród wszystkich przeprowadzonych testów, sześć było pozytywnych. 

"Witamy na jednym z najbardziej ekscytujących koncertów w naszym życiu. Minęło półtora roku od naszego ostatniego wyjścia na scenę" – tak przywitał fanów główny wokalista zespołu Santi Balmes prosząc publiczność o nieściąganie masek i dodając: "Świat nas obserwuje", a "ten koncert to mała bitwa na wojnie" – cytuje agencja prasowa EFE. Grupa Santi Balmes ofiarowała koncert "pracownikom służby zdrowia i wszystkim tym, którzy wykonują inne niezbędne funkcje". 

Według organizatorów, była to pierwsza komercyjna impreza z tak dużą publicznością, która odbyła się w Europie w czasie pandemii. 

Wszystkie bilety sprzedały się w zaledwie osiem godzin. Cena takiej wejściówki wahała się od 23 do 28 euro, wliczając w to cenę testu na obecność wirusa Covid-19 oraz wysokiej jakości maskę, którą należało zakryć usta i noc. Maski ochronne można było zdejmować do jedzenia i picia tylko w miejscach do tego przeznaczonych. 

Organizatorzy tego koncertu, byli już wcześniej odpowiedzialni za inne tego typu wydarzenie z grudnia ubiegłego roku, w którym wzięło udział około 500 osób. 

Wstępne wyniki wykazały, że przeprowadzone wcześniej badania antygenowe oraz stosowanie maseczek ochronnych zdołały zapobiec zakażeniom na koncercie, pomimo braku utrzymywania dystansu społecznego. 

"To kolejny mały krok w kierunku organizowania koncertów i innych wydarzeń kulturalnych podczas pandemii" - powiedział cytowany przez agencję prasową EFE Boris Revollo - wirusolog czuwający nad bezpieczeństwem sanitarnym podczas koncertu. 

Osoby, które uczestniczyły w tym wydarzeniu, upoważniły odpowiednie władze do poinformowania zespołu medycznego Borisa Revollo, jeśli w ciągu kilku tygodni po koncercie zachorują na Covid-19. Dzięki temu, zespół Borisa Revollo będzie mógł przeanalizować wskaźniki zakażeń wśród pięciu tysięcy uczestników koncertu ze wskaźnikami zakażeń w całej populacji, aby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek rozbieżności, które mogłyby wskazywać na zarażenie podczas koncertu. 

Autor: 
Tłum: Matylda Czarnecka 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama