Włoska policja odnajduje skradzioną kopię "Salvatora Mundi" Leonarda da Vinci

Reklama

pt., 01/22/2021 - 10:38 -- MagdalenaL

RZYM - Włoska policja odzyskała 500-letnią kopię XVI-wiecznego obrazu "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci, przedstawiającego Jezusa Chrystusa, który w czasie pandemii został skradziony z kościoła w Neapolu, a księża nawet nie zdawali sobie sprawy, że go nie ma.

Odkrycia dokonano, gdy neapolitańska policja pracująca nad większą operacją znalazła obraz ukryty w mieszkaniu. Szef policji Alfredo Fabbrocini powiedział, że właściciel mieszkania został zatrzymany po tym, jak przedstawił "mało wiarygodne" wyjaśnienie, że kupił go "przypadkowo" na targu.

Obraz jest kopią obrazu "SalvatorMundi" (Zbawiciel Świata) Leonarda da Vinci, który został sprzedany za rekordową sumę 450 milionów dolarów w domu aukcyjnym Christie's w 2017 roku. Nienazwany oferent został później zidentyfikowany jako saudyjski król, który rzekomo kupił go w imieniu muzeum Luwr Abu Zabi. Miał on zostać odsłonięty rok później w muzeum, ale wystawa została opóźniona na czas nieokreślony i od tego czasu dzieło nie było widziane publicznie.

Kopia, przypisywana szkole Leonarda, ale nie samemu renesansowemu artyście, znajdowała się w małym muzeum w bocznej kaplicy bazyliki San Domenico Maggiore w Neapolu, która została zamknięta podczas pandemii koronawirusa.

Fabbrocini powiedział, że odkrycie było szczególnie satysfakcjonujące, "ponieważ rozwiązaliśmy sprawę zanim została ona otwarta". wyjaśnił: "Obraz został odnaleziony, ale jego kustosz nie zdawał sobie sprawy, że został skradziony".

Obraz przedstawia ubranego w szaty Jezusa trzymającego kryształową kulę i wpatrującego się bezpośrednio w oglądającego. Bazylika San Domenico twierdzi, że obraz został prawdopodobnie wykonany przez ucznia Leonarda w latach 20-tych XV wieku, i zakupiony przez Giovana Antonio Muscettola, doradcę cesarza Karola V i ambasadora na dworze papieskim. Znajdował się on w kaplicy rodziny Muscettola w bazylice.

Został odrestaurowany przed wystawieniem go w latach 1983-1984 na wystawie "Leonardo i Leonardyzm w Neapolu i Rzymie".

Autor: 
Tłumaczenie: Magdalena Nowicka
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama