21-letni Julius odnosi sukces przerabiając stare zdjęcia

Reklama

pt., 01/22/2021 - 10:32 -- MagdalenaL

W ciągu trzech ostatnich lat mieszkający w Visby Julius Jääskeläinen zajmował się kolorowaniem czaro-białych zdjęć z XIX oraz XX wieku. Dzisiaj zarabia na swoim hobby i ma ponad 20 000 obserwatorów na Instagramie.

– Zaczęło się od tego, że widząc zdjęcia tego typu, od razu wiedziałem, co trzeba zrobić. Wydawało mi się to całkiem zabawne, mówi Julius.

– Kiedy spojrzy się na kolorowe zdjęcia, wszystko widać zdecydowanie dokładniej. Na przykład jabłko leżące na stole. Istnieją małe rzeczy, które bez użycia kolorów nie byłyby łatwe do zauważenia, kontynuuje.

Studiujący archeologię Julius Jääskeläinen wychował się na Gotlandii. Od zawsze w kręgu jego zainteresowań znajdowała się historia oraz fotografia. Zdjęcia, których używa, znajdują się najczęściej w różnych bazach danych i archiwach, lecz przerabia również te pochodzące od krewnych. Fotografie przerabia w Photoshopie, jednak zanim zacznie, przeprowadza solidne prace detektywistyczne.

– Za kulisami znajduje się ogrom pracy. Bardzo dużo czasu poświęcam na zdobycie informacji, co było popularne w danym okresie. Oczywiście dużo muszę się też sam domyślić. Niektóre zdjęcia są nieco łatwiejsze do pokolorowania – na przykład obrazy przedstawiające przyrodę.

Czy trudniej jest nadać barwy zdjęciom z dalekiej przeszłości?

Uważam, że praca ze zdjęciami z XIX wieku jest interesująca, ponieważ fotografie były przedstawiane wtedy jedynie w formie czarno-białej. Na ogół przywykło się do oglądania sztywnych oraz pozbawionych życia zdjęć z tego okresu. Dzięki dodaniu kolorów zdjęcia stają się ożywione i łatwiej jest zbliżyć się do ich historii.

– Zdjęcia, które zostały wykonane bliżej w czasie, odkładam na później.

Julius Jääskeläinen spotkał się również z międzynarodowym uznaniem za jego barwne prace. Zarówno Daily Mail, jak i The Sun pisało o przerobionych przez niego fotografiach z okresu II wojny światowej czy Japonii XX wieku.

Myślałeś o przerabianiu bardziej emocjonujących zdjęć, na przykład z Holocaustu?

– Chciałbym pracować z takimi zdjęciami. Niestety w związku z tym, że regulamin Instagrama stał się bardziej, restrykcyjny takie zdjęcia zostałyby zgłoszone lub usunięte.

– Według mnie to ważne, aby podejmować się pracy również z takimi zdjęciami. Z jednej strony kolory mogą sprawić, że będą wyglądały przyjemniej, z drugiej strony jednak mogą stać się przez to bardziej przerażające.

Autor: 
Alice Hermansson (tłum. Marzena Mamuszka)
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama