Rzadko spotykany obraz Van Gogha wystawiony przed aukcją

Reklama

pt., 02/26/2021 - 10:30 -- MagdalenaL

PARYŻ - Rzadki obraz holenderskiego mistrza impresjonizmu Vincenta van Gogha, przedstawiający scenę uliczną w paryskiej dzielnicy Montmartre, zostanie po raz pierwszy wystawiony na widok publiczny przed jego aukcją w przyszłym miesiącu. 

Dom aukcyjny Sotheby's powiedział, że obraz, namalowany w 1887 roku, pozostawał w tej samej kolekcji rodzinnej przez ponad 100 lat - poza zasięgiem opinii publicznej. 

Zostanie wystawiony w przyszłym miesiącu w Amsterdamie, Hongkongu i Paryżu przed aukcją zaplanowaną na 25 marca w stolicy Francji. 

"Jest to ważny obraz w twórczości Vincenta van Gogha, ponieważ pochodzi z okresu, w którym mieszkał w Paryżu ze swoim bratem, Theo", powiedział w rozmowie z The Associated Press Etienne Hellman, starszy dyrektor ds. sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej w Sotheby's. 

Van Gogh przeprowadził się do Paryża w 1886 roku i zamieszkał w dzielnicy Montmartre. W 1888 roku opuścił stolicę i udał się na południe Francji, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1890 roku. 

"Wcześniej jego obrazy były o wiele ciemniejsze... W Paryżu odkrywa kolor" - powiedział Hellman. "Kolor rozdmuchuje się w obrazie". 

"Street Scene in Montmartre" przedstawia wiatrak o nazwie Pepper Mill, widziany z ulicy pod jasnym niebem, z mężczyzną, kobietą i małą dziewczynką idącymi przed drewnianymi palisadami, które otaczały to miejsce. 

"Paryż wyznacza ten okres, w którym... główni impresjoniści wpływają na jego twórczość" - powiedział Hellman. 

Sotheby's powiedział, że obraz był wcześniej publikowany w siedmiu katalogach, ale nigdy nie był wystawiany. 

Claudia Mercier, licytator domu Mirabaud Mercier, powiedziała, że "jest to również ważny obraz, ponieważ bardzo, bardzo niewiele z nich pozostaje w rękach prywatnych... zwłaszcza z tego okresu, większość znajduje się obecnie w muzeach". 

Sotheby's oszacował wartość obrazu między 5 a 8 milionów euro. Nie ujawnił on tożsamości właściciela. 

Obraz będzie wystawiony w Amsterdamie w dniach 1-3 marca, w Hongkongu w dniach 9-12 marca i w Paryżu w dniach 16-23 marca. 

Pepper Mill został zniszczony podczas budowy alei w 1911 roku, ale dwa podobne wiatraki stoją do dziś na wzgórzu Montmartre. 

Autor: 
Sylvie Corbet, Oleg Cetinic, tłum: Magdalena Nowicka
Polub Plportal.pl:

Reklama