Po 61 latach odkryto oryginał pierwszego japońskiego serialu. Trwa pierwsza projekcja po renowacji

Reklama

sob., 01/23/2021 - 17:19 -- MagdalenaL

Zagubiona od 61 lat oryginalna klisza pierwszego japońskiego serialu telewizyjnego o tytule "Opowieść bum-bum" (Pon-pon monogatari), którą odnaleziono 2 lata temu, niedawno przeszła renowację. Do 24 stycznia b. r. w Bibliotece Filmu i Fotografii w Yokohamie trwają specjalne pokazowe spotkania (wstęp darmowy, maksymalnie 30 uczestników). Kostiumowy serial akcji, który jest przodkiem współczesnego japońskiego serialu, opowiada o komicznych przygodach lisiąt reinkarnowanych w ludzkim ciele.

Scenariusz do Opowieści bum-bum, znanej również jako Maska księżycowa, napisał Kōhan Kawauchi, a główną kobiecą rolę zagrała Kobato Kurumi. Emisja ruszyła w początkowych dniach japońskiej telewizji i trwała od listopada 1957 roku do lutego 1958 roku. Każdy z 73 odcinków serii trwał 10 minut i był emitowany przez Tokijską Rozgłośnię Radiową i Telewizyjną. Sam serial cieszył się popularnością, jednakże odbiorniki telewizyjne nie były jeszcze tak powszechne, a okazje do retransmisji się nie pojawiały. Z czasem klisza zaginęła, a seria stała się znana jako przodek-widmo serialu.

Spółka powiązana z TBS (Tokyo Broadcasting System Television) podczas porządków w ogromnym magazynie klisz filmowych odnalazła oryginał serialu. Niestety, ze względu na niszczenie postępujące wraz z upływem czasu, siedemnaście odcinków było pozbawionych ścieżki dźwiękowej, a ich stan wykluczał renowację. W lutym 2020 roku na DVD wydano dwanaście odcinków po przeprowadzonej odnowie oraz dopracowaniu dźwięku (sprzedaż przez TBS Holdings). Aktualnie w jedynym na całą Japonię archiwum programów telewizyjnych należącym do Biblioteki Filmu i Fotografii, trwają pokazy 51 odcinków serialu, włączając w to 39 odcinków nie załączonych do wydania na DVD.

Transmisja telewizyjna w Japonii miała swój początek w 1953 roku. W tamtym czasie wyświetlano jedynie produkcje amerykańskie takie jak Superman oraz projekcje występów aktorów na żywo w studio nagraniowym. Brali w nich udział wszyscy popularni wtedy aktorzy, co jest zupełnie inną sytuacją niż dzisiaj, w czasach dużej różnorodności programów telewizyjnych. Był to szczytowy moment nagrywania oraz edytowania filmów na kliszy w Japonii, co było inspirowane Stanami Zjednoczonymi. Opowieść bum-bum powstała właśnie w taki sposób.

Kojima Hideto, producent, który pomógł odnaleźć skrypty w archiwum, przyznaje: "Poczułem w sobie geny renowatora kronik filmowych". Główną siłą przy produkcji Opowieści bon-bon byli aktorzy wcześniej występujący jedynie w teatrze oraz profesjonaliści zajmujący się tworzeniem dokumentów filmowych. Dzięki udoskonaleniu technik dokumentalnych oraz występów live, ostatecznie powstała Opowieść bon-bon. Kurihara Shinchichi, odtwarzający rolę starszego lisiego brata, w swym komentarzu wspomina intensywne nagrania terenowe oraz studyjne: "Praca trwała od poniedziałku do soboty i bardzo szybko zaczęło brakować miejsca na klisze w magazynie."

Autor: 
Sekihara Noriko, Tłum. Magdalena Duch
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama