Karnawał w Brazylii w formie online z powodu zakazu imprez ulicznych

Reklama

wt., 02/16/2021 - 13:14 -- MagdalenaL

RIO DE JANEIRO - Supergirl wyszła z garderoby, jak zwykle gotowa do działania.

Zajęła swoje miejsce obok Freddy'egoKruegera, Trującego Bluszczu i Kapitana Ameryki, i ruszyli w rytm piosenki.

Ten idiosynkratyczny skład jest typowym rodzajem składu dla karnawałowego zespołu ulicznego Desliga da Justica, ale w tym roku stanęli oni w studio przed kamerami, a fani byli rozproszeni po Internecie, zamiast tańczyć na ulicach podczas jednego z najbardziej kultowych obchodów na świecie.

"Wszyscy w domu, przesuńcie meble z drogi do tańca i napijcie się zimnego piwa" - wołała kobieta przebrana za Trujący Bluszcz, która rozpoczęła występ tradycyjną karnawałową piosenką.

Pandemia COVID-19 zmusiła Rio do zamknięcia swojego słynnego festiwalu i grożenia pozwami sądowymi tym, którzy sprzeciwiają się zakazowi imprezowania. Dlatego grupy takie jak Desliga - nazwa pochodzi z języka portugalskiego i oznacza "Ligę Sprawiedliwości" - zwróciły się w stronę wydarzeń online dla swoich zwolenników, transmitując muzykę i tańce przez YouTube i inne platformy mediów społecznościowych.

W tym roku, wszyscy członkowie zespołu poddali się w niedzielę testowi RT-PCR na obecność koronawirusa, kiedy przybyli do studia na południu Rio.

Desliga organizuje imprezy od 2009 roku i od tego czasu ich liczba stale rośnie.

"Kiedy wszyscy będą zaszczepieni, zorganizujemy największy karnawał, jaki Brazylia kiedykolwiek widziała. Poczekajcie na nas do 2022 roku", powiedziała Supergirl, aka Carla de Freitas, 38 lat. "Chcemy, aby wszyscy byli zdrowi i bezpieczni, aby bawić się w spokoju".

Brazylia nadal odnotowuje średnio ponad 1 000 zgonów dziennie z powodu pandemii i, jak w wielu krajach, kampanie szczepień zostały opóźnione. Sambadromy (miejsca przemarszu szkół samby) w Rio de Janeiro i Sao Paulo, które normalnie tętnią życiem o tej porze roku, zostały wykorzystane jako punkty szczepień.

Biuro burmistrza Rio poinformowało, że do niedzieli rano zamknęło cztery kluby nocne, które złamały zasady restrykcji, i nałożyło siedem grzywien za naruszenie zasad dystansu społecznego.

Mimo to, niektórzy fani karnawału spotkali się w małych grupach "bate-bolas" - biesiadników, którzy w każdy karnawał przebierają się w wybujałe, ręcznie robione kostiumy - na symbolicznych obchodach w sobotę.

"To bardzo trudne, nie jestem zbyt emocjonalny, ale to (odwołany karnawał) wzbudza emocje", powiedział Jonasdos Santos, który od 31 lat kieruje grupą bate-bolas. "W dniu, w którym paradujemy, jest magicznie, fantastycznie. Ludzie przychodzą, ulica jest pełna, ale w tym roku tego nie będzie. Czujemy pustkę, ludzie mówią, że czegoś brakuje".

W związku z tegorocznym odwołanym karnawałem, większość ludzi pokazała się w kostiumach z motywem Wuja Sama (Uncle Sam), których używała w zeszłym roku, i zrobiła szybki sprint po pojedynczej ulicy.

Jedno z największych stowarzyszeń imprez ulicznych, Blocos da Sebastiana, zorganizowało w tym roku warsztaty na temat karnawałowego makijażu i instrumentów oraz zaoferowało playlisty ze swoją muzyką.

"Chcielibyśmy imprezować na ulicy, ale nie możemy" - powiedziała Rita Fernandes, prezes Blocos da Sebastian. "Transmitowane pokazy są ważne, ale symboliczne. Przynoszą nam wspomnienia o karnawale i potwierdzają, co on dla nas znaczy.

"Ale to nie daje tego samego uczucia", dodała. "Nie przebierałam się ani nie tańczyłam przed ekranem".

Tłumaczenie: Magdalena Nowicka

Autor: 
Marcelo Silva de Sousa, Diarlei Rodrigues
Źródło: 

apnews.com

Polub Plportal.pl:

Reklama