Zmarł Emil Karewicz. Miał 97 lat

Reklama

śr., 03/18/2020 - 11:59 -- zzz

Emil Karewicz zmarł w środę nad ranem w szpitalu. Rodzina przekazała Polsat News, że jego śmierć była nagła. Aktor w ubiegłym tygodniu skończył 97 lat. Największą popularność przyniosły mu role: oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach", a zwłaszcza Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie".

 

Emil Karewicz zmarł w środę nad ranem w szpitalu. Według rodziny jego śmierć była nagłym przypadkiem.

Kondolencje ministerstwa kultury

"Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Emila Karewicza. Zmarł w wieku 97 lat. Największą popularność przyniosły mu role: H. Brunnera w serialu »Stawka większa niż życie«, oficera gestapo w filmie »Jak rozpętałem drugą wojnę światową« oraz króla Jagiełły w »Krzyżakach«" - podał w środę na Twitterze resort kultury.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Emila Karewicza. Zmarł w wieku 97 lat. Największą popularność przyniosły mu role: H. Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie", oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" oraz króla Jagiełły w "Krzyżakach".

 

Emil Karewicz urodził się w 1923 r. w Wilnie. Karierę aktorską rozpoczął w tamtejszym Teatrze Małym, gdzie zagrał rolę Małpy w Kwartecie I. Kryłowa. W czasie II wojny światowej walczył w 2 Armii WP.

Wybitny aktor na emeryturę przeszedł w 1983 r.

Po wojnie ukończył "Studio Dramatyczne Iwo Galla". Grał na scenach łódzkich: im. S. Jaracza i Teatrze Nowym. Od 1962 związany z Warszawą, występował w teatrach: Ateneum, Dramatycznym i od 1967 Ludowym (w 1975 przemianowanym na Nowy). Na emeryturę przeszedł w 1983 r.

Wybitny aktor znany był również z roli Tadeusza "Warszawiaka" w "Bazie ludzi umarłych" oraz dziadka w "W kogo ja się wrodziłem". Wystąpił także m.in. w "Kanale", "Cieniu", "Bajlandzie", "Sztosie" oraz serialach "Czarne chmury", "Lalka", "Polskie drogi", "Szaleństwo Majki Skowron", "Alternatywy 4", "M jak miłość", "Barwy szczęścia", "Sukces", "Tak czy nie?", "Na dobre i na złe".

Występował w Teatrze TV i Teatrze PR ("Kilka dni w Reno", "Kollokacja", "Potop", "Gehenna").

W 2004 r. odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach.

 

Mistrz filmowych epizodów

W sumie zagrał w 150 filmach, ale nigdy nie otrzymał roli głównej. Choć często grał epizody, jego gra aktorska sprawiła, że zapisał się w pamięci widzów. Krytycy te kreacje określali mianem mistrzowskich.

- Nie lubię tego określenia. Znam swoją wartość i uważam, że to jest trochę przesadzona ocena - mówił aktor w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2003 roku.

Autor: 
zzz
Źródło: 

polsatnews

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama