Chopin był gejem? Silna krytyka LGBTQ w Polsce

Reklama

sob., 12/19/2020 - 21:23 -- MagdalenaL

Polska jest państwem, któremu należenie do Europy nie przeszkadza w byciu ostoją homofobii. Krajem wstrząsnęła teoria, zgodnie z którą Fryderyk Chopin, ukochany kompozytor narodowy epoki romantyzmu, miał być osobą homoseksualną.

Imię Chopina, narodzonego 210 lat temu w małej wsi na zachód od Warszawy, jest powszechnie znane wśród Polaków. Lotnisko stołeczne, przez które miesięcznie przewija się ponad milion podróżnych, nazwane jest na cześć muzyka. Miejsca upamiętniające kompozytora znajdują się wszędzie. W domu rodzinnym Chopina znajduje się głaz pamiątkowy, w dużych miastach można zauważyć popiersia, pomniki, ławki oraz parki czy ulice imienia Fryderyka Chopina. Po śmierci kompozytora, jego serce zostało zakonserwowane w alkoholu i wtłoczone w ścianę Kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Jednakże, niedawno upubliczniona teoria o życiu prywatnym kompozytora sprawiła, że zaczęto poddawać powątpieniom prawdziwość jego biografii. Nowe doniesienia odnośnie życiorysu Chopina, którego muzykę każdy Polak zna od dzieciństwa, są jednocześnie sprzeczne z polityką silnie tradycjonalistycznej i konserwatywnej władzy.

Według programu dokumentalnego opublikowanego przez szwajcarską rozgłośnię radiową, Chopin utrzymywał relacje z wieloma mężczyznami. Jednakże według historyków i biografów szczegóły tych kontaktów nie są do końca jasne. Szwajcarski dziennikarz, który pojawił się w programie stacji radiowej SRF, Moritz Weber, twierdzi że z listów Chopina do jego przyjaciół płci męskiej wynika, że utrzymywał z nimi relacje seksualne lub romantyczne. Co więcej, informacje przekazane w biografii Chopina czy w reprodukcjach listów sugerują, że męskie zaimki osobowe były zamieniane na żeńskie. Bez względu na to, czy było to działanie celowe czy przypadkowe, wiadome jest, że nie mówiło się głośno o jego związkach męsko-męskich.

"Chopin mówił o swojej homoseksualności bardzo dosadnie. (…) Dlaczego naukowcy czy biografowie nadal poddają jego orientację wątpliwościom?" - Weber zastanawiał się w swojej wypowiedzi dla CNN. Tradycyjnie uważa się, że Chopin miał wiele partnerek romantycznych. Jedną z najbardziej sławnych kobiet w jego życiorysie była pisarka George Sand (jej prawdziwe imię to Amantine Aurore Lucile Dupin). Jednakże według Webera, listy kompozytora mówią zupełnie coś innego. Dziennikarz twierdzi, że Chopin prawie wcale nie pisał listów do kobiet, a nawet wysnuwa tezę, że w korespondencji kompozytora nie ma śladu po żadnej kochance. "Jest jasne, że Chopin pisał listy miłosne do swoich przyjaciół płci męskiej. Jednymi z najbardziej namiętnych są te zaadresowane do Tytusa Wojciechowskiego." Wojciechowski był polskim działaczem i wieloletnim przyjacielem Chopina. Muzyk pisał też podobne listy do wielu innych znajomych.

Teza jakoby Chopin miał kochać mężczyzn nie jest nowa. Jednakże w ciągu ostatnich kilku dni w Polsce opublikowano wiele artykułów prasowych pytających "Czy Chopin był gejem?" oraz zastanawiających się "Czy jeśli Chopin pocałował przyjaciela, oznacza to że był gejem?". Pomimo że Polska znajduje się w Europie, jest uważana za najgorszy kraj pod względem sytuacji osób LGBT. Rząd często daje wyraz skrajnej homofobii, natomiast premier deklaruje, że Polska wpada w "pułapkę homoseksualizmu". Duży udział w ograniczaniu praw osób LGBT ma kościół katolicki, który cieszy się wieloma wyznawcami. Prezydent Andrzej Duda, krytycznie nastawiony do społeczności LGBT, wygrał zeszłoroczne wybory prezydenckie dzięki publicznemu potępianiu osób queer. Bart Staszewski, polski aktywista społeczny, pragnie, by gdy ponownie w centrum zainteresowania staje się miłość homoseksualna Chopina, zmieniło się również nastawienie do związków jednopłciowych w społeczeństwie. "Przyznajmy to. Chopin był co najmniej osobą biseksualną." - pisze twarz polskiego ruchu LGBTQ.

Autor: 
Magdalena Duch
Polub Plportal.pl:

Reklama