Nowy album Rity Ory w hołdzie Kosowu

Reklama

pon., 10/10/2016 - 19:56 -- Anonim (niezweryfikowany)

Urodzona w Kosowie brytyjska gwiazda pop planuje włączyć do swojej następnej produkcji rytmy i brzmienia swojego rodzinnego kraju. Gwiazda pop Rita Ora zdradziła brytyjskiej gazecie, że planuje połączyć swoje nowe nagranie z atmosferą rodzinnego kraju- Kosowa.

„Mam niepowtarzalne instrumenty, charakterystyczne dla mojego narodu i kraju, z którego pochodzę”, cytuje słowa piosenkarki brytyjski Daily Mirror. „Zamierzam to wszystko ze sobą połączyć i stworzyć album tak bardzo osobisty, jak to tylko możliwe”.

“Myślę, że bycie sobą jest ogromnie ważne. Jestem bardzo szczęśliwa, że dorastałam w mieście, które obdarzyło mnie tyloma możliwościami. Mam dźwięki etniczne, żywą muzykę i uczucie. Nie mogę dłużej siedzieć w Londynie”.

„Pochodzę z Europy Wschodniej, więc posłuchacie mojej kultury i tego, co mnie ekscytuje”, dodała.

Urodzona 25 lat temu w stolicy Kosowa Prisztinie, w czasach, gdy Kosowo było jeszcze częścią Jugosławii, dostała na imię Rita, po Ricie Hayworth- ulubionej gwieździe jej dziadka, reżysera Besima Sahatciu.

Właściwie urodziła się jako Rita Sahatciu. Jej nazwisko pochodzi od tureckiego słowa „saatci”, które oznacza „zegarmistrza”. Później ojciec dodał do nazwiska „ora”, co znaczy po albańsku „czas”, żeby łatwiej je było wymawiać.

Rodzina opuściła Kosowo z powodów politycznych a ściślej, prześladowań etnicznych Albańczyków, które nasilało się wraz z dezintegracją Jugosławii. Przenieśli się do Anglii w 1991 roku, gdy Rita miała rok i osiedlili w Londynie.

Ora zaczęła śpiewać jak młoda dziewczyna, ale światową popularność zyskała 5 lat temu, dzięki współpracy z amerykańskim raperem Jay Z.

W 2012 roku piosenkarka triumfalnie wróciła do rodzinnej Prisztiny, by nakręcić wideo pt. “Shine Ya Light.”. „Nie potrafię tego wytłumaczyć”, powiedziała w ojczystym języku. „Ale Prisztina to jedyne miejsce, gdzie chciałam je nakręcić”.

Wykonała tradycyjny taniec albański stojąc na pomniku „Newborn” i z tylnego siedzenia motorowera filmowała różne scenki. Na koniec, wszystko ze sobą połączyła.

Ora często opowiada o swoim życiu uchodźcy w Wielkiej Brytanii, a ostatnio wzięła udział w światowej kampanii na rzecz przyjęcia uciekinierów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Tłum. Emila Liberda

 Źródło : BIRN/ Balkan Insight

Polub Plportal.pl:

Reklama