Greg Lake, frontman zespołu King Crimson oraz Emerson, Lake and Palmer, zmarł w wieku 69 lat

Reklama

pon., 12/19/2016 - 23:11 -- koscielniakk

Artysta, znany z piosenek takich jak: In the Court of the Crimson King oraz I Believe in Father Christmas, przyczynił się do powstania rocka progresywnego w Wielkiej Brytanii. Zmarł w środę 7 grudnia, po „długiej i zaciętej walce z rakiem”, jak podaje jego manager. Tego samego roku, 9 miesięcy wcześniej, odszedł jeden ze współzałożycieli ELP, wirtuoz instrumentów klawiszowych, Keith Emerson. Według śledztwa przyczyną śmierci muzyka był śmiertelny, samobójczy postrzał. Manager Grega napisał na Facebooku: „Wczoraj, 7 grudnia, mój najlepszy przyjaciel przegrał walkę z rakiem. Pozostanie jednak w moim sercu niezmiennie na zawsze”.

Gitarzysta zespołu Genesis, Steve Hackett, oddał hołd artyście, umieszczając wpis na Twitterze: „Muzyka chyli czoło w uznaniu dla wspaniałego muzyka oraz wokalisty, Grega Lake’a”. Również Rick Wakeman, klawiszowiec prog rockowego zespołu Yes, upamiętnił artystę wpisem: „Pozostawiłeś po sobie niezwykły muzyczny ślad przyjacielu. Tak samo jak Keith na zawsze pozostaniesz żywy".

 

Wspaniała muzyka przepełniona miłością

Lake urodził się w Bournemouth, gdzie w wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na gitarze pod okiem lokalnego nauczyciela, Dona Strike’a. Później zaprzyjaźnił się z kolegą ze szkoły, Robertem Fripp’em, z którym w 1969 roku założył zespół King Crimson. Na ich debiutanckim albumie In the Court of the Crimson King pojawiła się między innymi piosenka 21st Century Schizoid Man. Album poprzez swoją unikalną wartość wyznaczył standard muzyki progresywnej. Pete Townshend z The Who w dowodzie uznania określił go mianem „niezwykłego arcydzieła”.

W przeciągu roku, zaraz po odejściu jednego z głównych założycieli zespołu, Mike’a Gilesa, Greg zrezygnował z pracy w zespole. Uczestniczył jednak jeszcze w tworzeniu drugiego albumu - In the Wake of Poseidon, który spotkał się ostrą krytyką, zarzucającą powielenie materiału z pierwszej płyty.

 

Zamiłowanie, nie pieniądze

Emerson, który supportował King Crimson podczas North American tour, zaprosił Lake’a do swojego nowego zespołu w charakterze wokalisty. Później do grupy dołączył perkusista zespołu Atomic Rooster, Carl Palmer. W ten sposób ukształtował się skład zespołu Emerson, Lake and Palmer. Muzycy po raz pierwszy wystąpili na żywo w Guildhall w Plymouth (1970 rok). Zaraz potem zagrali kluczowy w ich karierze koncert podczas the Isle of Wight Festival.

Nietypową wtedy twórczość zespołu charakteryzowały ciężkie rockowe riffy z wyraźnym wpływem muzyki klasycznej. Niektóre albumy jak np. Pictures at an Exhibition, Trilogy, the Brain Salad Surgery zdobyły ogromną popularność, m.in. dzięki wkładowi Grega.

Tarkus, album wydany w 1971 roku, był materiałem, któremu na koncertach towarzyszyło wyjście na scenę fikcyjnej postaci – Tarkusa (połączenie pancernika z czołgiem). Przedstawienie trwało około 20 minut i stało się motywem otwierającym koncerty.

Zespół osiągnął wysoką pozycję na listach w 1977 roku dzięki swojej wersji utworu Aaron Copland’s Fanfare for the Common Man. Wystąpieniom ELP towarzyszyły na scenie efekty świetlne oraz elementy teatralne. Zespół poprzez swoją specyficzność przyczynił się do ekscesu wywołanego przez muzykę rockową w latach 70. Stał się również obiektem zainteresowania środowiska punkowego, które obawiało się konkurencji ze strony grupy. Zespół sprzedał ponad 48 milionów płyt. Greg ogłosił koniec swojej działalności w zespole w 1970 roku. Nadal jednak pozostał popularnym, znaczącym i obecnym na scenie artystą.

W 2010 roku Kanye West przywrócił popularność piosence King Crimson - 21st Century Schizoid Man, którą wykorzystał jako sample w swoim utworze Power.

„Najwspanialsza muzyka jest tworzona z miłości, a nie dla pieniędzy" - stwierdza Lake na swojej oficjalnej stronie.

„Początkowe płyty ELP były pionierskie z powodu swojej postępowości. Tak jak czas gna do przodu, wszystko ulega ciągłym zmianom”.

Autor: Mark Savage

Tłumaczenie: Klaudia Bochra

 Źródło: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-38251936

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama