George R.R. Martin podpisał pięcioletnią umowę z HBO wartą kilkadziesiąt milionów dolarów

Reklama

pon., 03/29/2021 - 21:33 -- MagdalenaL

George R.R. Martin. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Autor Gry o Tron pracuje również nad filmem dla Netfliksa. Nadal jednak nic nie wiadomo na temat dokończenia przez niego sagi fantasy, dzięki której stał się sławny.

 

Po ogromnym sukcesie adaptacji książek z serii Gra o Tron wyprodukowanej przez HBO, George R.R. Martin podpisał kontrakt, na mocy którego zajmie się on pracą nad kilkoma serialami dla tejże stacji, a także dla jej platformy streamingowej - HBO Max.

Jak ujawnił Hollywood Reporter, pisarz - który ma swoim koncie 4 statuetki Emmy za pracę nad adaptacjami swojej bestsellerowej sagi Pieśń Lodu i Ognia - podpisał umowę na pięć lat wartą kilkadziesiąt milionów dolarów.

Obecnie Martin pracuje nad pięcioma projektami dla HBO, które stanowią rozwinięcie jego bestsellerowej serii fantasy. Jeden z nich to House of the Dragon - prequel, którego akcja dzieje się 300 lat przed wydarzeniami z Gry o Tron. Fabuła będzie się skupiała wokół Targaryenów, potężnej dynastii, która niegdyś rządziła Westeros. Serial pojawi się na antenie w 2022 roku, będzie liczył 10 odcinków, a prace nad nim mają się rozpocząć w przyszłym miesiącu. W obsadzie znajdują się m.in. Olivia Cooke, Emma D’Arcy, Paddy Considine i Matt Smith.

Kolejny projekt, w który zaangażowany jest Martin, to serial zatytułowany roboczo 10 Tysięcy Statków. Opowie on o wojowniczej królowej Nymerii, której czasy przypadają na tysiąc lat przed wydarzeniami znanymi z powieści Martina. Inne projekty, nad którymi pracuje pisarz, to: spin off House of the Dragon, który opowie historię Lorda Colrysa Velaryona, męża księżniczki z rodu Targaryenów (znanego również jako Wąż Morski z racji swego zamiłowania do morskich podróży); serial ukazujący realia życia w slumsach - Flea Bottom; adaptacja 3 noweli Martina skupiających się na postaciach rycerza Duncana Wysokiego (zwanego Dunk) i jego giermka Egga, który później został królem Aegonem V Targaryenem; oraz serial animowany.

Martin pełni także rolę producenta wykonawczego Kto się boi śmierci? - adaptacji powieści fantasy z 2001 roku, autorstwa Nnedi Okorafor, oraz adaptacji powieści pt. Droga Rogera Zelaznego z 1979 roku. Nowela Martina z 1979 roku, Piaseczniki, jest właśnie adaptowana przez Netfliksa. Za kamerą stanie Gore Verbinski.

Gra o Tron, emitowana od 2011 do 2019 roku, była jednym z największych sukcesów w historii HBO. Serial ten przyciągnął rekordową liczbę widzów i otrzymał łącznie 59 statuetek Emmy, czego nie udało się osiągnąć wcześniej żadnej innej fabularnej produkcji telewizyjnej.

 

Jednakże, fani wciąż wyczekują dnia, gdy Martin zakończy pracę nad powieściami, na podstawie których nakręcono Grę o Tron - szósta część serii, Wichry Zimy, czeka na swoją premierę od 2011 roku, kiedy to ukazała się poprzednia powieść. Martin wielokrotnie wskazywał na przytłoczenie ilością pracy oraz częste podróże jako powody, dla których nie może dokończyć pisania przedostatniej części serii. W poście opublikowanym na swojej stronie internetowej w 2019 roku, Martin napisał, że jeśli nie skończy książki do 29 lipca 2020 roku, fani mają pozwolenie na uwięzienie go ,,w małej chatce na White Island, z której rozciąga się widok na pewne jezioro wypełnione kwasem siarkowym.’’ Później obiecywał, że nie rozpocznie prac nad scenariuszami do House of the Dragon, dopóki nie napisze Wichrów Zimy. Przewidywał, że książka będzie ukończona w 2021 roku.

 

Autor: 
Sian Cain, tłum. Jagoda Chudzińska
Polub Plportal.pl:

Reklama