Kina w Wielkiej Brytanii wpuszczają rudych za darmo, żeby uchronić ich przed słońcem

Reklama

pon., 07/18/2022 - 07:40 -- zzz

Można zatem powiedzieć, że są w pewnym sensie „chronionym gatunkiem ”.Część kin Showcase postanowiła ulżyć co nieco różowoskórej populacji Wielkiej Brytanii o mniejszej podatności na promienie słoneczne i zdecydowała się pozwolić ryżym osobom schronić się w kinach bez żadnej dodatkowej opłaty.

 

Obecnie oferta kin ograniczona jest tylko do poniedziałku 18 i wtorku 19 lipca, ale kto wie, być może z uwagi na nadchodzące do Wielkiej Brytanii upały, oferta zostanie przedłużona.

Jak wskazuje przedstawiciel Showcase Cinemas, Mark Barlow – Choć Wielka Brytania cieszy się z tej jakże potrzebnej słonecznej pogody, wiemy, że niektórzy ciężko znoszą upały. Dlatego właśnie, by podjąć problem gorącej fali, oferujemy rudym darmowy wstęp do naszych kin.

Jest to jeden z niewielu momentów w życiu osoby rudowłosej, kiedy faktycznie opłacało się urodzić z tego rodzaju urodą.

 

Populacja rudych włosów

World Map of Hair Colours : r/MapPorn

W skali Fischera-Sallera I-IV. Na świecie rude włosy występują u 1-2% populacji. Najwięcej w Udmurcji oraz Szkocji i Irlandii, gdzie 46% tamtejszej populacji posiada gen odpowiedzialny za powstawanie rudych włosów, a 14% z nich posiada rude włosy.

Istnieje kilka hipotez tłumaczących, skąd się wzięły rude włosy. Jedni uważają, że ich połączenie z jasną skórą daje przewagę w okolicach, gdzie nie ma zbyt wiele światła słonecznego, ponieważ im mniej melaniny, tym większa produkcja witaminy D w odpowiedzi na promienie słoneczne. Inni przypuszczają, że w rozpowszechnianiu się rudych włosów odegrał rolę dobór płciowy, jeszcze inni uważają, że mniejsza ilość słońca na północy powoduje brak selekcji na chroniącą przed nim ciemną skórę, więc nieszkodliwa jasna karnacja i związane z nią rude włosy mogą się rozprzestrzeniać w wyniku dryfu genetycznego.

Postrzeganie rudowłosych

Reakcje kulturowe różniły się na przestrzeni lat, opinie na temat rudych są skrajne, od uprzedzeń („fałszywi”), kpin aż po podziw; istnieje wiele stereotypów dotyczących „rudych” i są oni najczęściej przedstawiani jako osoby o ognistym temperamencie. W starożytnym Egipcie osoby o tym kolorze włosów były grzebane żywcem, jako ofiara dla boga Ozyrysa.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama