Nie żyje Aleksandr Kurlandski. Twórca kultowej animacji "Wilk i Zając"

Reklama

wt., 12/22/2020 - 07:15 -- zzz

Nie żyje Aleksandr Kurlandski. Rosyjski pisarz zmarł po przebyciu ciężkiej choroby. Był jednym z twórców popularnego serialu animowanego "Wilk i Zając". Miał 82 lata.

 

Informacje o śmierci Kurlandskiego ujawniła jego prawniczka Swietłana Werhoglajdowa. Pogrzeb pisarza zaplanowano na 23 grudnia.

Kurlandski był jednym ze scenarzystów serialu animowanego "Wilk i Zając!". Pracował także przy takich kreskówkach jak "Powrót marnotrawnej papugi" czy "Wspaniała Gosha". Kurlandski otrzymał tytuł Honorowego Artysty Rosji w 2007 roku.

 

Oprócz swojej płodnej pracy na małym ekranie Kurlandski napisał wiele książek dla dzieci i dorosłych, w tym książkę z opowiadaniami science fiction zatytułowaną "Ostatni mistrz" z Eduardem Uspendskim.

"Wilk i Zając" był produkowany w ZSRR od 1969 r. Choć minęło już 50 lat od jego powstania, jest uważany za najbardziej lubiany film animowany Rosjan. W serialu Wilk nieustająco próbuje złapać i pożreć Zająca, ten zawsze mu się wymyka, a pogoni tej towarzyszą niespodziewane zwroty akcji. Nowe przygody "Wilka i Zająca" nie obędą się oczywiście bez tytułowej pogróżki: "Nu, pogodi!" ("Ja ci pokażę!").

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

ONET

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama