Woody Allen i Olivier Assayas na Festiwalu w Deauville

Reklama

wt., 08/27/2019 - 11:44 -- izabela.szkatula

Najnowszy film Woody Allena, W deszczowy dzień w Nowym Jorku, otworzy 45 edycję festiwalu kina w Deauville. Podobnie jak Jacques Audiard w zeszłym roku, francuski filmowiec Olivier Assayas otrzyma nagrodę festiwalową i zaprezentuje swój najnowszy szpiegowski film, nakręcony na Florydzie.

16592707626658691233.jpeg

Festiwal kina amerykańskiego w Deauville, odbędzie się w dniach 6–15 września. Do informacji podano właśnie jakie produkcje go rozpoczną i zakończą. Najnowszy film Woody'ego Allena W deszczowy dzień w Nowym Jorku (A Rainy Day in New York) rozpocznie uroczystości. Elle Fanning, zdobywczyni nagrody New Hollywood Award w Deauville w zeszłym roku, oraz gwiazda filmu Tamte dni, tamte noce (Call Me By Your Name), Timothée Chalamet, wcielają się w role studentów, których romantyczny weekend zamienia się w serie przypadkowych spotkań i niezwykłych sytuacji.

„Nowy Jork po raz kolejny urzeczywistnia marzenia ale i nerwice bohaterów Woody'ego Allena, w tym filmie pełnym uroku”, mówi dyrektor artystyczny Deauville, Bruno Barde. W obsadzie wystąpi również Jude Law, Rebecca Hall oraz Liev Schreiber.
Wciąż oskarżany o molestowanie seksualne, Woody Allen został wygnany z Hollywood po ruchu #MeToo. Reżyser, który nigdy nie był ścigany, twierdzi, że jest niewinny. Jednak niekończące się oskarżenia, sprawiły, że większość aktorów produkcji „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”, odwróciła się od filmu i samego Allena. Najnowszy film amerykańskiego reżysera wyszedł kin jedynie w kilku krajach europejskich, w tym we Francji, gdzie swoją premierę będzie miał 18 września.

Olivier Assayas powraca do zimnej wojny

Wieczór zakończenia festiwalu w Deauville poprowadzi Olivier Assayas. Francuski reżyser zaprezentuje Wasp Network. Dramat kręcony na Florydzie i Kubie, w którym zagrał wierny współpracownik Assayasa, Edgar Ramirez (Carlos) oraz Penelope Cruz, oparty jest na prawdziwych wydarzeniach z ostatnich lat zimnej wojny. Film to kronika losów dysydentów reżimu Castro, uwięzionych w Stanach Zjednoczonych, podejrzanych o morderstwo i szpiegostwo. 

Podobnie jak Jacques Audiard, który uhonorowany został w zeszłym roku za Les Frères Sister, western w najczystszej amerykańskiej tradycji, Olivier Assayas również zostanie wyróżniony podczas tegorocznego 45-ego Festiwalu Kina Amerykańskiego w  Deauville. „Olivier Assayas czerpie z kina prawdziwą przyjemność, co odczuwamy przy każdym ujęciu, każdej sekwencji i każdej scenie. Śmigło samolotu, lot, perspektywa, pocałunek. Olivier doskonale stosuje powiedzenie Truffaut: dobry film to film, który ma punkt widzenia na świat i punkt widzenia na kino ”, ocenia Bruno Barde. 

Olivier Assayas spotka się w nadmorskim kurorcie Normandii z Kristen Stewart. Dzięki produkcji Sils Maria, tego samego reżysera, gwiazda Zmierzchu była pierwszą amerykańską aktorką, która otrzymała nagrodę Cezara. Stewart, która wkrótce pojawi się pod wodą z Vincentem Casselem, również pojawi się w Deauville, aby promować film biograficzny Jeana Seberga oraz odebrać nagrodę Deauville Talent.

Autor: 
Constance Jamet/ Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 

lefigaro.fr

Polub Plportal.pl:

Reklama