„Miasto Duchów” - film o wojnie w Syrii ukazuje mieszkańców Rakki walczących o życie przeciwko ISIS

Reklama

czw., 07/13/2017 - 15:51 -- Anonim (niezweryfikowany)

Głęboko zaciągając się papierosem, Mohamed- 34-letni reporter z grupy „Rakka jest tworem gromiącym w ciszy”, ogląda stare nagranie z uroczystości w jego rodzinnym mieście, teraz opanowanym przez militarne ugrupowanie "Państwo Islamskie” (ISIS).

Uchodźca, przebywający w Gaziantep w Turcji mówi, że jak tak patrzy na ekran, z którego zerka uśmiechnięty i tańczący Mohamed w wyprasowanej białej koszuli i czarnym krawacie, nigdy nie pomyślałby, że opuści miasto.

Reżyser i producent nominowanej do Academy Award "Ziemi Karteli" Matthew Heineman podąża za grupą, której członkowie żyją w ukryciu i w ciągłym biegu po fali mordów i represji jakie zmusiły ich do banicji.

Dzwoni telefon komórkowy. "Rakka jest teraz w najgorszym położeniu", Ibrahim, jeden z dziennikarzy mówi krótko w czasie rwącego się połączenia. "ISIS ją wzięło", informuje zanim połączenie nie zerwie się na dobre.

Mohamed, spięty, przyciska telefon do głowy i wzdycha.

Stając się członkiem grupy dziennikarzy obywatelskich z Rakki, twórca „Miasta duchów” podąża za Mohamedem Azizem, Hamoudem i Hassamem również wtedy, gdy ryzykują swoje życie, aby walczyć z ISIS i jego propagandową wojną, w grupie de facto syryjskiej stolicy- Rakki.

Reżyser i producent nominowanej do Academy Award "Ziemi Karteli" Matthew Heineman, w „Mieście duchów” przyłącza się do obywatelskiej grupy dziennikarzy pod nazwą „Rakka jest tworem gromiącym w ciszy”- RBSS.

"Po roku spędzonym z grupą byłem zaskoczony, że film stał się czymś o wiele więcej, niż kronikami RBSS kontra ISIS. Im więcej kręciłem będąc z nimi, tym bardziej historia zniekształcała się i zmieniała w taką dotkniętą imigranckim doświadczeniem, siłą braterstwa, i niedającym spokoju związkiem z traumą", powiedział Heinemann.

Ofiary złożone przez grupę, udokumentowane w filmie, są ogromne. Za głowę Hamouda, jednego z założycieli RBSS, ISIS wyznaczyło nagrodę, bo stał się ich zagorzałym krytykiem.

Kiedy uciekł z Rakki i napastnicy nie mogli go zabić, zabili jego ojca, publikując później nagranie zabójstwa. Zaledwie kilka miesięcy potem Hamoud dowiedział się, że jeden z jego braci również został zabity przez ISIS, a drugi zniknął.

„Miasto duchów” wykorzystuje osobiste nagrania swoich bohaterów uwiecznionych jako działaczy uciekających z Syrii, porównując ich ucieczkę z kraju z nagranym przez nich i wysłanym z Rakki wideo. Część nagrań ze stolicy ISIS nigdy nie została opublikowana.

Wspierający USA sojusz kurdyjsko-arabski próbujący wyprzeć ISIS z Rakki na początku tego miesiąca rozpoczął swój atak na Stare Miasto, najbardziej ufortyfikowane miejsce w centrum miasta.

Gdy koalicja wzmacnia oblężenie, Heinemann wierzy, że wojna informacyjna, którą prowadzą grupy podobne do RBSS nadal będzie mieć kluczowe znaczenie. "To ideologiczna walka o serca i umysły nowej generacji, która może mieć największy wpływ na walkę z terroryzmem", mówi.

Autor: 
Callum Paton/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Newsweek

Polub Plportal.pl:

Reklama