Czy Ponyo jest naprawdę straszne? Miejskie legendy krążące wokół Hayao Miyazakiego

Reklama

czw., 02/04/2021 - 18:58 -- MagdalenaL

Niedawno, gdy nastało lato, zostałem zaznajomiony z miejską legendą dotyczącą dzieła filmowego Studia Ghibli, wtedy akurat często wyświetlanego w telewizji.

Jakiś czas temu, Ponyo doczekało się swojej pierwszej transmisji w telewizji (dostarczonej przez Japońską Telewizję) w piątek, 23 sierpnia. Podobnie jak wcześniej poznany przeze mnie Spirited Away, Ponyo również jest produkcją, na  której temat krąży wiele miejskich legend. Ponyo, film cieszący się popularnością, ma głęboki związek z mitologią Cthulhu.

Rybka Ponyo, odnaleziona przez głównego bohatera, pięcioletniego chłopca o imieniu Sosuke, zapragnęła zostać człowiekiem. Jej postać powoli zmieniała się w ludzką formę, lecz niestety, kiedy polizała krew człowieka (z rany na palcu Sosuke), zmieniła się w półrybią postać. Scena ta jest oczywiście komiczna, lecz przebija się w niej również groteskowość, dlatego od początku można zauważyć podobieństwo do miasta Innsmouth pochodzącego z mitologii Cthulhu. Matka Ponyo, Gran Mamare, nie jest do końca olbrzymem, lecz jej wielki rozmiar sprawia, że jej podobieństwo do hydry jest uderzające. Mamy również postać, która może się kojarzyć z czarownikami występującymi w mitologii stworzonej przez Lovevrafta – ojciec Ponyo, zwany imieniem Fujimoto. Kiedy w ten sposób zestawi się elementy świata przedstawionego, można zauważyć wiele wspólnych motywów.

Oczywiście pojawiły się legendy miejskie stworzone przez dziennikarzy. 6 października 2008 roku, na stronie magazynu Nai-gai times ukazał się artykuł, w którym autor zwraca uwagę na następujące wątki.

„Na początek zajmijmy się ojcem Ponyo, Fujimoto. Porzucił życie jako człowiek i używając magii, zamieszkał pod wodą w oceanie. Fujimoto z obrzydzeniem uwydatnia przed Ponyo wady społeczeństwa. Całość projektu postaci Fujimoto, od pojazdu którym się porusza, do jego podwodnego domu, to wszystko może się kojarzyć z postacią Tezakiego Osamu. Postać Fujimoto nie była raczej sposobem reżysera, Miyazakiego, by okazać szacunek Tezakiemu. (...) Ponyo, która wyswobadzając się z ograniczeń stworzonych przez jej ojca, to sam Miyazaki Hayao. Miyazaki nie pragnął, by romantyzm stworzony przez magię i fantastykę był równoznaczny z anime, tak jak sobie tego życzył jego prekursor, Tezaki. Reżyser Ponyo nie stronił od przedstawiania postaci, które zachowują się jak prawdziwi ludzie, tak jak to zrobił w Księżniczce Mononoke czy Spirited away. Miyazaki Hayao to człowiek przeżywający niesamowitą przygodę Ponyo.”

Czy matką Ponyo, która sprawia wrażenie poważnej kobiety, nie jest Walt Disney? Fujimoto mówi o swojej żonie per "ona", lecz czy w tym nie skrywa się podziw Fujimoto względem Gran Mamare? Faktem jest, że Tezaki Osamu za swojego życia podziwiał Disney'a, a sam Disney ma na swoim koncie dzieło opowiadające historię syreniej księżniczki. Innymi słowy, ojcem Ponyo, Fujimoto jest Tezaki Osamu, a syrenią matką Ponyo jest Walt Disney.

Tak właśnie napisany tekst zaczął krążyć po Internecie. Oczywiście, jest to nadinterpretacja autora, Yamaguchiego Bintaro. Biorąc jednak pod uwagę to, że istnieje wiele sposobów interpretacji dzieł studia Ghibli, czy to nie oznacza, że skłaniają one widzów do refleksji?

Tłumaczyła Magdalena Duch

Autor: 
Yamaguchi Bintaro
Źródło: 

news.livedoor.com

Polub Plportal.pl:

Reklama