Zagadki kryminalne Harrye'go Hole'a czyli recenzja filmu '' Pierwszy śnieg''

Reklama

sob., 02/17/2018 - 14:36 -- koscielniakk

Norweski pisarz, Jo Nesbo jest twórcą postaci Harrye'go Hole'a około dwie dekady temu.  Do tej pory powstało już jedenaście kryminałów z jego udziałem, które sprawiły że stał się jednym z czołowych twórców tego gatunku. Niedawno po jego twórczość sięgnął też przemysł filmowy.

 

 

Film pt. '' Pierwszy śnieg'' w reżyserii Tomasa Alfredsona jest całkiem dobrą i trzymającą w napięciu historią, w której dochodzi do zaginięć i morderstw kobiet, a wspólnym elementem, który łączy te tragedie, jest pojawiający się na miejscu zbrodni, smutny bałwan.

Śledztwa w tej sprawie podejmuje się dociekliwy policjant Harry Hole. W całej historii śledztwa przeplatają się jego wątki osobiste i próby wyśledzenia tajemniczego zbrodniarza.

Narracja całego filmu jest prowadzona bardzo umiejętnie, a wątki kryminale pojawiają się na tyle często, że podtrzymują zainteresowanie widza. Poszlaki zbrodni są natomiast na tyle niejednoznaczne, że do samego końca filmu widz, zastanawia się nad tym, kto tak naprawdę stoi za tymi wszystkimi zbrodniami.

Pomocnym zabiegiem jest zastosowanie przez twórców filmu, retrospekcyjnych scen z prologu.

Jeżeli chodzi o stronę wizualną, jest bardzo dobrze dopracowana w filmie. Możemy oglądać piękne norweskie widoki i pokryte śniegiem miasta. Białe krajobrazy i prószący śnieg dobrze oddają naturę całego śledztwa i popełnionych zbrodni, a fabuła do samego końca trzyma w napięciu.

W całości warto jest zwrócić także uwagę na grę aktorską. Michael Fasssbender- odtwórca głównej roli jest bardzo dobrze przedstawiona. Aktor, bardzo żywo przekazuje widzowi emocje, które targały policjantem podczas śledztwa. Choć wizerunek filmowy znacznie odbiega od książki, przyjemnie się ogląda aktora w tej roli.

 

 

Podsumowując, Pierwszy śnieg to świetny filmowy kryminał, którego tempo jedynie podkręca budzące się w widzu napięcie. 

Zdecydowanie polecam go do obejrzenia każdemu, kto choć trochę kocha kino, obfitujące w kryminalne zagadki.  Zdecydowanie warto jest poświęcić te dwie godziny.

Autor: 
Katarzyna Oberda
Źródło: 

-----------

Polub Plportal.pl:

Reklama