„Walt Disney. Potęga marzeń”

Reklama

pon., 11/23/2015 - 17:00 -- marianna.ruks

 

„Chciałbym osiągnąć taką pozycję, która pozwoliłaby mojej wytwórni żyć inaczej niż od filmu do filmu” – tymi słowami w 1951 roku Walt Disney podsumował kilkadziesiąt lat działalności w branży rozrywkowej. Było to zaraz po premierze „Alicji w krainie czarów”, nieprzychylnie przyjętej przez publiczność i krytykę.

Cytat ten pochodzi z biografii wizjonera animacji „Walt Disney. Potęga marzeń”. Stanowi on celną ilustrację życia i pracy twórcy „Śpiącej królewny”, który przeszedł długą, obfitującą w niepowodzenia i rozczarowania drogę na szczyt. Szczyt z pozoru tylko stabilny, o czym wielokrotnie przekonał się szef jednej z najbardziej znanych na świecie wytwórni.

Pierwsze wydanie książki Boba Thomasa pochodzi z 1976 roku. Jednak na język polski została przetłumaczona dopiero w 2014 roku. Zadania tego podjęła się Teresa Rutkowska. W ciągu lat powstało wiele pozycji opisujących Disneya. Wartość tej właśnie biografii wynika chociażby z tego, że Thomas miał okazję poznać osobiście mistrza animacji, a tym samym przyjął inny punkt odniesienia. Poza tym zyskał zaufanie rodziny Disneya oraz wyłączny dostęp do bogatej palety materiałów archiwalnych, co niewątpliwie przyczyniło się do wysoko ocenianej wiarygodności dzieła.

Strategia Thomasa sprowadza się do ukazania losów Disneya w kategoriach amerykańskiego mitu: „od zera do milionera”. Przyjęty układ książki determinowało samo życie syna Eliasa i Flory. Autor prowadzi nas od lat dziecięcych w Marceline w stanie Missouri, absorbującej pracy nastoletniego roznosiciela gazet w Kansas City, przez działalność Studia Laugh-O-gram, dotkliwą utratę królika Oswalda, po stworzenie imperium The Walt Disney Company, aż do śmierci pomysłodawcy Disneylandu. Licząca grubo ponad trzysta stron książka dostarcza czytelnikom sporej dawki informacji na temat charakteru Walta, jego sposobu pracy, stosunku do podwładnych oraz prześladujących go przez lata kłopotach finansowych. Thomas przedstawia Disneya przede wszystkim jako marzyciela, przedsiębiorcę chętnie podejmującego ryzyko, pełnego inwencji geniusza – aczkolwiek niewolnego od przywar i podejmującego niejednokrotnie błędne decyzje. I, oczywiście, człowieka przez lata utożsamianego ze swoim ulubieńcem, Myszką Miki.

Autor dokonuje trafnego zabiegu, włączając do biografii obszerne wypowiedzi Walta pochodzące z sesji scenariuszowych oraz korespondencji. Przywołuje ponadto fragmenty rozmów ze współpracownikami. Z często dowcipnych oraz zgryźliwych komentarzy wyłania się obraz kreatywnego przewodnika, ale także apodyktycznego szefa, nieznoszącego sprzeciwu. Thomas nie zapomina wspomnieć o stałym zwyczaju Disneya, który przeszedł już do legendy. Mianowicie, wcielał się w bajkowe postacie, odgrywając przed animatorami swoje pomysły dialogowe i fabularne.

Jedną z zalet książki jest drobiazgowy i wieloaspektowy opis poszczególnych etapów życia Walta. Thomas pokusił się przy tym o przeplatanie głównej historii rozmaitymi ciekawostkami czy żartobliwymi wstawkami, wzbogacającymi i tak już niejednoznaczny portret bohatera. Wiedzieliście o zabawnym nawyku Disneya, polegającym na charakterystycznym odchrząkiwaniu za każdym razem, gdy zbliżał się do pokoju animatorów? W ten sposób dawał im nieformalny znak, że wkrótce wkroczy do pomieszczenia. O tym, że jego ulubionym daniem była fasola z chili, też zapewne czytacie po raz pierwszy. Wydanie nasycono tego typu smaczkami. Niemniej atrakcyjnym elementem dzieła jest materiał ilustracyjny, w chronologiczny sposób prezentujący dzieje Disneya.

Przerzucając kolejne karty biografii, odbiorca nabiera coraz większego przekonania o zasadności wybrania tego a nie innego podtytułu. W określeniu „potęga marzeń” (w wersji anglojęzycznej: „An American Original”) mieści się bowiem esencja filozofii Disneya, która znajdowała wyraz w jego kolejnych projektach, często określanych jako szalone.

Marta Cebera

 

 

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama