Wizerunek Grety Thunberg na szwedzkich znaczkach pocztowych

Reklama

czw., 01/21/2021 - 15:28 -- MagdalenaL

Młoda aktywistka działająca na rzecz ochrony środowiska dołączyła do kolekcji znaczków zatytułowanych „Natura z wartością” razem ze swoimi rozwianymi na wietrze warkoczykami i żółtym płaszczem.

Rok dopiero się rozpoczął, ale Greta Thunberg ma już wiele do opowiedzenia. 5 stycznia skończyła 18 lat, co oznacza, że będzie już mogła oddać głos w najbliższych wyborach w swoim kraju, tj. w Szwecji.

Tymczasem szwedzka poczta wręczyła jej „prezent”. W ramach uznania za pracę na rzecz ochrony planety i środowiska naturalnego wizerunek Grety widnieje na znaczkach pocztowych poświęconych środowisku.

Na rysunku widzimy stojącą na skarpie Gretę patrzącą na jaskółki na niebie. Ubrana jest w charakterystyczny żółty płaszcz przeciwdeszczowy, a jej warkoczyki unosi wiatr. Ilustracja wyszła spod ręki szwedzkiego artysty, Henninga Trollbäcka, i przedstawia rośliny, zwierzęta i inne elementy natury.

W obronie planety

Greta Thunberg miała 15 lat, kiedy rozpoczęła strajk klimatyczny. Sama, opuszczała piątkowe zajęcia w szkole, po to, aby stać przed siedzibą szwedzkiego Parlamentu z plakatem w rękach. Ludzi zaczęli ją zauważać, przekazując jej wiadomość dalej, podobnie jak szwedzkie i zagraniczne media.

W ciągu nieco ponad roku miliony ludzi przyłączyły się do protestu nastolatki.Manifestacje organizowano w wielu krajach, w tym w Portugalii. Greta była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 i 2020 roku, jednak nie została wybrana.

W ubiegłym roku została laureatką nagrody Gulbenkianana rzecz Ludzkości (Gulbenkian Prize for Humanity), przyznawanej przez Fundację Calouste Gulbenkiana. Aktywistka zapowiedziała już, że otrzymane przez nią pieniądze, czyli 1 mln euro, Fundacja Thunberg przeznaczy na projekty do walki z kryzysem klimatycznym i ekologicznym. Pierwsze 200 tys. euro zostało przekazane na kampanię SOS Amazonia.

Tłumaczyła Matylda Czarnecka

Autor: 
visao.sapo.pt
Źródło: 

visao.sapo.pt

Polub Plportal.pl:

Reklama