Sztuczna inteligencja zeskanowała obraz Rubensa, za który zapłacili 2,5 miliona funtów. To podróbka

Reklama

czw., 09/30/2021 - 15:03 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Oryginalny tytuł: Sztuczna inteligencja zeskanowała obraz Rubensa, za który zapłacili 2,5 miliona funtów. Okazało się, że to podróbka

W Wielkiej Brytanii zlecono sztucznej inteligencji skanowanie obrazu „Samson i Dalila” Petera Paula Rubensa. Okazało się, że to podróbka.

Pisze o tym The Guardian.

Obraz ten jest przechowywany w National Gallery w Londynie od 1980 roku. Jednak eksperci wielokrotnie podważali jego autentyczność.

Ostatecznie szwajcarska firma Art Recognition postanowiła sprawdzić oryginalność za pomocą sieci neuronowej. Sztuczna inteligencja porównała ten obraz z 148 innymi obrazami Rubensa.

Algorytm doszedł do wniosku, że prawdopodobieństwo fałszywości obrazu wynosi 91 proc. Aby zweryfikować ten wynik, naukowcy przeprowadzili kilka testów, ale za każdym razem również prawdopodobieństwo fałszywości przekraczało 90 proc.

Dla porównania, sieci neuronowej zlecono sprawdzenie innego obrazu Rubensa, który znajduje się w Galerii Narodowej. Jednak tam sztuczna inteligencja zdecydowała, że ​​z prawdopodobieństwem 98 proc. sprawdzony obraz jest dziełem Rubensa.

Galeria Narodowa kupiła obraz „Samson i Dalila” w 1980 roku za 2,5 miliona funtów - wówczas rekordową cenę. Kwota ta odpowiada dzisiejszym 6,6 mln funtów. Niektórzy eksperci przypuszczali, że płótno można było sprzedać po znacznie wyższej cenie.

Rubens stworzył obraz „Samson i Dalila” w latach 1608-1609. Oryginał zaginął po śmierci artysty w 1640 roku. Obraz przedstawia biblijny epizod, w którym Samson zasypia na kolanach Dalili.

Eksperci twierdzą, że obraz pojawił się w Galerii Narodowej dopiero w 1929 roku, kiedy historyk Ludwig Burchard uznał obraz za dzieło Rubensa. Później okazało się, że Burchard był skłonny wystawiać świadectwa oryginalności obrazom w celach komercyjnych.

Autor: 
Ostap Kramar / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama