Show me the Monet – Dzieło Banksy’ego sprzedane za ponad 7 mln funtów

Reklama

pt., 10/23/2020 - 12:56 -- MagdalenaL

W środę wieczorem dzieło znanego brytyjskiego artysty pod pseudonimem Banksy zostało sprzedane na licytacji w Londynie za ponad 7,6 mln funtów czyniąc go tym samym drugim najdroższym obrazem malarza.

 

Jak informuje dom aukcyjny Sotheby’s, wartość dzieła była szacowana na 3 do 5 mln funtów, co oznacza że obraz sprzedano za dwukrotnie więcej niż przewidywano. Za droższe dzieło tego autora został uznany tylko jeden obraz, a mianowicie DevolvedParliament, który wylicytowano rok wcześniej za rekordową sumę 9,9 mln funtów. (Więcej na ten temat można znaleźć w tym artykule: https://art.e-magnes.pl/artykuly/obraz-malarstwo-rysunek-obrazy/najdrozszy-obraz)

Show me the Monet jest pełną ironii reinterpretacją obrazu francuskiego impresjonisty Claude Monet noszącego tytuł Japoński mostek w Giverny.  Na obrazie Banksyego idylliczny ogród w Giverny zmienił się we współczesne, nielegalne wysypisko odpadów. W monetowskim stawie pływają wraz z liliami wodnymi wózki na zakupy i pomarańczowy stożek.

„Banksy, jako zawsze prekursorski głos protestu i społecznej sprzeczności  rzuca światło na brak szacunku społeczeństwa dla środowiska naturalnego na rzecz marnotrawnych ekscesów konsumpcyjnych” - wyjaśnił Alex Branczik, dyrektor ds. sztuki współczesnej w domu aukcyjnym Sotheby’s.

Autor: 
Katarzyna Suder
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama