Angelina Jolie sprzedaje obraz Winstona Churchilla za rekordową cenę 7 milionów funtów

Reklama

czw., 03/04/2021 - 22:10 -- MagdalenaL

Na aukcji w Londynie za kwotę 7 milionów funtów sprzedany został przez Angelinę Jolie obraz, który namalował były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. 

 

Cena, za którą sprzedany został obraz przewyższyła wszystkie oczekiwania. Pobiła nawet rekord poprzedniego obrazu Churchilla, sprzedanego za prawie 1,8 miliona funtów. 

Obraz powstały podczas drugiej wojny światowej, przedstawiający wieżę meczetu Koutoubia w Marrakeszu sprzedany został anonimowemu nabywcy. 

Rzecznik nazwał obraz “najważniejszym dziełem Churchilla”. 

Informuje również, że jest to jedyny namalowany podczas wojny krajobraz, o znakomitym pochodzeniu. 

W 1943 roku Churchill odwiedził Casablance by wziąć udział w konferencji. Po wizycie w mieście zakochał się w nim i namalował obraz olejny Wieży Meczetu Koutoubia. 

Ukończone dzieło podarował przywódcy wojennemu, Prezydentowi USA Franklinowi Rooseveltowi.

Dzieło w końcu trafiło na sprzedaż w 2011 roku w Nowym Orleanie, gdzie nabyła go aktorka Angelina Jolie. 

Przed sprzedażą oczekiwaną kwotą było od 1,5 do 2,5 miliona funtów, jednak poniedziałkowa telefoniczna wyprzedaż sprawiła, że osiągnięto rekordową cenę 7 milionów funtów. 

Christie’s poinformowało, że razem z prowizją sprzedaż wyniosła 8,2 miliona funtów. 

Licytowane były również dwa inne dzieła Churchilla. Wszystkie trzy prace kosztowały razem 9,43 miliona funtów. 

Winston Churchill swoją przygodę z malowaniem zaczął późno, bo w wieku 40 lat. Wcześniej, przed wejściem do polityki, był zawodowym oficerem armii.  

Pasję do półprzezroczystego światła Marakeszu odnalazł w latach trzydziestych XX wieku. Większa część Maroka była w tym czasie protektoratem francuskim. 

Obraz stworzony został z balkonu willi Taylor, po konferencji w Casablance, podczas której alianci zdecydowali, że godzą się wyłącznie na kapitulację Niemiec po wojnie. 

Obraz przedstawia minaret meczetu znajdującego się za murami starego miasta, otaczające go góry i znajdujące się z przodu malutkie postacie. 

 

“Łagodna siła” 

Po tym jak delegacja USA opuściła zakończoną konferencję, Winston Churchill pozostał by malować swoje dzieło, które następnie podarował Rooseveltowi jako prezent urodzinowy. 

Szef nowoczesnej sztuki brytyjskiej i irlandzkiej w Christie, Nick Orchard przyznał, że jest to najintensywniejsza i zarazem najbardziej osobista dyplomacja w wykonaniu Churchilla. 

“Wśród przywódców nie jest to powszechny dar. To łagodna siła. Właśnie o to chodzi w tej niezwykłej relacji.” 

Drugim krajobrazem namalowanym przez polityka była Scena w Marrakeszu. Powstał podczas jego pierwszej wizyty w Maroku w 1935 roku. Sprzedany został za kwotę 1,5 miliona funtów. 

Zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki jest były mąż Angeliny Jolie, Brad Pitt. Małżeństwo kupiło kilka niezwykłych dzieł sztuki, wliczając w to prace Banksy'ego oraz Neo Raucha. 

 

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama