Za Moneta 81,4 milionów, za Dziesięcioro Bożych Przykazań 850 000 dolarów.

Reklama

wt., 11/22/2016 - 19:29 -- koscielniakk

Aukcje odbyły się na dwóch krańcach USA, a „Stóg siana” osiągnął rekord w ciągu kwadransa. Jak donosi agencja, obraz Claude Moneta „Stóg siana” będący częścią serii obrazów francuskiego malarza, został sprzedany na nowojorskiej aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie za bagatela 81,4 milionów USD.

Na drugim końcu Stanów Zjednoczonych za 850 000 USD została sprzedana, licząca sobie 1 500 lat, kamienna tablica z najstarszym tekstem Dziesięciorga Bożych Przykazań.

Obraz Claude Moneta „Stóg siana” pobił poprzedni rekord ustanowiony w czerwcu 2008 roku, kiedy to „Nenufary” sprzedane zostały na aukcji w Londynie za 80,4 milionów USD.

Jedna z kobiet przebywających na sali długo osobiście brała udział w licytacji, zanim zdecydowała się wycofać, podnosząc stawkę do 53 milionów dolarów i kontynuując licytację za pośrednictwem telefonu.

Końcowa cena dwukrotnie przekroczyła wyjściową tj. 45 milionów. Aukcja trwała niespełna 15 minut, co jest rzadkością podczas sprzedaży przedmiotów tego formatu.

Jak informuje dom aukcyjny, „Stóg siana” to część serii, którą Monet namalował zimą w latach 1890-1891 w swoim domu w Giverny, w Normandii. Płótno jest jednym z rzadszych z tej serii, wciąż znajdującej się w rękach prywatnych kolekcjonerów lub w muzeach.

 

Historyczny eksponat

Na aukcji w Beverly Hills sprzedano płytę z Dziesięciorgiem Bożych Przykazań. Prostokątny kawałek białego marmuru ma 61 cm wysokości i waży 50 kg. Nabywca pozostaje anonimowy.

Jak informuje dom aukcyjny, tablica była własnością rabina Shaula Deutscha, założyciela żydowskiego muzeum na nowojorskim Brooklinie, który od nowego właściciela zażądał, by ten po zakupie wystawił ją publicznie.

Na płycie, w 20 rzędach, w alfabecie samarytańskim, wyryto kluczowe zasady judaizmu i chrześcijaństwa.

Przypuszcza się, że tablica powstała w okresie miedzy 300 a 500 rokiem nowej ery i znajdowała się przy wejściu do synagogi, najprawdopodobniej zniszczonej przez Rzymian.

Płyta została odkryta w 1913 roku, w czasie budowy kolei w izraelskim mieście Yavneh. Ktoś, prawdopodobnie budowniczy, podniósł ją i postawił na swoim podwórku, gdzie stała do 1943 roku, aż trafiła w ręce archeologa, do którego należała do jego śmierci w 2000 roku. Zdaniem domu aukcyjnego, Deutsch najpierw z uwagi na jakąś wystawę wypożyczył tablicę, a następnie ją odkupił.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Al Jazeera

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama