Sprzątając dom znaleźli terakotową płytę, jest to portret archanioła Gabriela

Reklama

śr., 06/27/2018 - 17:42 -- Anonim (niezweryfikowany)

Obraz namalowany na pokrytej glazurą płycie terakotowej, którą znalazła pewna włoska rodzina sprzątając swój dom, zawiera szczegół wskazujący na to, że chodzi o znany obraz Leonarda da Vinci.

Po trzech latach badań, historycy odnaleźli na obrazie ukazującym profil archanioła Gabriela, widniejący w obszarze jego szczęki napis "1471" i zapewniają, że to najstarsza znana praca sławnego włoskiego artysty, która prawdopodobnie powstała, gdy Leonardo miał 18 lat.

Wielu, w śród nich także specjalista i znawca dorobku Leonarda da Vinci -Martina Kempa, nie zgadzają się z tym.

- Szansa na to, że jest to dzieło Leonarda jest równa zeru, powiedziała w wywiadzie dla The Guardian uznana profesor historii sztuki Uniwersytetu w Oxfordzie.

Historyk Ernesto Solari i grafolog Ivana Roza Bonfantino twierdzą natomiast, że spektroskopia w podczerwieni łączy dzieło z da Vinci. Bonfantino, która w swoim życiu zawodowym analizowała niezliczone podpisy artystów twierdzi, że ten na znalezionej płycie faktycznie wygląda na podpis da Vinci.

Zdaniem historyków, kilka znaków na obrazie świadczy o tym, że jest to nie tylko najbardziej znane dzieło wielkiego Włocha, ale również jego autoportret. Na obrazie widnieje parę napisów, ślady cyfr i odwrócony podpis Leonardo. A wszystko to kryje zaszyfrowaną informację :

- Ja, Leonardo da Vinci urodzony w 1452 roku, namalowałem siebie pod postacią archanioła Gabriela w 1471 roku.

Na podstawie naukowego datowania, jakim jest termoluminescencja, przypuszcza się, że znaleziona płyta pochodzi z XV wieku.

 

 

 

 

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Polub Plportal.pl:

Reklama