'Salvator Mundi' Leonarda da Vinci sprzedany za 450,3 mln $!

Reklama

sob., 11/18/2017 - 12:49 -- Anonim (niezweryfikowany)

Obraz włoskiego artysty Leonarda da Vinci zatytułowany ’Zbawiciel świata’ (Salvator Mundi) został sprzedany we środę w Nowym Jorku na aukcji domu aukcyjnego Christie`s za rekordową sumę 450,3 mln $.

 

Namalowany w latach 1506-13, przedstawia Jezusa Chrystusa, który w lewej ręce trzyma kryształową kulę, a prawą podnosi w geście błogosławieństwa. Wystawiono go za 100 milionów dolarów, a osiągnął cenę 4,5 razy wyższą.

Pobił rekord należący do obrazu ’Kobiety z Algierii’ (Les Femmes D'Alger) Picassa, sprzedanego za 179,4 mln $ w maju 2015 roku. Po 20-minutowej licytacji ’Salvator Mundi’ przeszedł na własność klienta, którego tożsamość nie jest znana.

 

Długo uważany był za kopię

Wyjątkowy majstersztyk długo uważany był za kopię. Dopiero niedawno eksperci potwierdzili jego autentyczność.

Do dnia dzisiejszego zachowało się około 20 płócien Leonarda da Vinci, renesansowego artysty, którego twórczość została doceniona jeszcze za jego życia.

Do czasu wystawienia na aukcji, obraz był pokazywany w Hong Kongu, San Francisco i Londynie, skąd został przewieziony do Nowego Jorku, gdzie zainteresowani mogli go zobaczyć przed sprzedażą.

Obraz, skromnych wymiarów 65х45 cm, odrestaurowano po tematycznej wystawie poświęconej Leonardowi da Vinci w londyńskiej Galerii Narodowej w latach 2011-2012.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Al Jazzeera/Agencija

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama