Podwodny świat malarza Roberta Stevena Connetta

Reklama

pon., 02/08/2021 - 21:57 -- MagdalenaL

"Sea Fauna"

Całe piękno i różnorodność żyjące na niezbadanym dnie morskim, jego ekosystemy i wielopostaciowe organizmy, emanują tajemnicą i kolorem.

Obrazy Roberta Stevena Connetta są pełne wigoru, wypełniają całą przestrzeń. Przedstawiane są jako migawka dna oceanu lub jako jedna z tych kropli analizowanych z poziomu mikrokosmosu laboratorium.

Artysta z Los Angeles bada wszystkie wodne gatunki na planecie, odkrywa florę i faunę zamieszkującą te tajemnicze, a czasami wręcz psychodeliczne ekosystemy pełne szczegółów, kształtów i kolorów.

Jego różnorodne kompozycje są pełne meduz, glonów, a nawet drobnoustrojów przypominających malejącą bioróżnorodność Ziemi.

Napływ wiadomości o kryzysie klimatycznym pozwala Connettowi zrozumieć, jak istotne są jego prace. Artysta inspiruje się ilustracjami Ernsta Haeckela . Jednak jego prace różnią się od rysunków niemieckiego biologa paletą kolorów i złowieszczymi elementami, które służą jako poważne analizy stworzeń wodnych i jako „hołd dla życia, jakie było przed rozpoczęciem wielkich wyginięć”.

Mimo to Connett przyznaje, że koncentruje się na bezgranicznym pięknie i jego ciekawości świata przyrody. „Nie chcę splamić moich obrazów śmiercią i brzydotą”, mówi. „Obawiam się, że wiadomości ze świata realnego już i tak nam to dostarczają”..

Dalej wyjaśnia: „W cieniu uschłej planety tworzę bujną i kwitnącą rzeczywistość. Mam nadzieję, że moja praca może zachęcić i zaktywizować tych, którzy są przybici kryzysem klimatycznym. Jednak samo odtworzenie obrazu czasów, gdy nasz świat był jeszcze stabilny, nie wystarczy. Wszyscy musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby złagodzić przyczyny kryzysu”.

Oryginalne prace, pełne magii i całej morskiej wyobraźni, w której mieszają się fantazja i klimat starych zeszytów biologicznych, służą nie tylko rozkoszowaniu zmysłów, ale także poruszaniu naszych sumień.


"Space Plankton"


"Space Plankton 2"

 

Autor: 
Wine Not, Tłum. Dominika Fijołek
Źródło: 

Los misteriosos y detallados mundos submarinos del pintor Robert Steven Connett - Cultura Inquieta

Polub Plportal.pl:

Reklama