Czy badacze odkryli kości należące do Mona Lisy, Leonarda da Vici?

Reklama

wt., 11/17/2015 - 21:57 -- Administrator

Włoscy badacze uważają, że zbliżyli się do odkrycia tożsamości kobiety, która pozowała dla jednego z najbardziej znanych, renesansowych malowideł Leondada da Vici – Mona Lisy.

Swego czasu eksperci wierzyli, że enigmatczną kobiecą postacią o tajemniczym uśmiechu z arcydzieła Leonarda wiszącego w paryskim Luwrze była Lisa Gherardini, żona kupca jedwabiu z Florencji. Po czterech latach badań polegających na wydobywania ludzkich szczątków pochowanych przed wiekami w opuszczonym florenckim klasztorze, badacze twierdzą, że w końcu ją znaleźli.

Według historycznych archiwów Gherardini spędziła ostatnie lata w klasztorze Sant' Orsola we Florencji i po śmierci została tam pochowana. W czwartek wyniki analizy radiowęglowej ujawniły, że jej kości pochodzą z 1542 roku, kiedy zmarła (miała wtedy 63 lata). "Jestem przekonany, że to ona" – powiedział dla gazety The Telegraph Silvano Vinceti, historyk sztuki, przewodniczący grupy naukowców.

Jednak kolejne etapy badań będą prawdziwym wyzwaniem. Nawet gdyby okazało się, że kości należą do Gherardini, naukowcy są podzieleni, czy naprawdę ona była wzorem dla Mona Lisy. Inni twierdzą, że choć dziesiątki ciał pochowano pod klasztorem na przestrzeni kilku dziesięcioleci, to szczątki mogły należeć do kogoś innego. Oprócz tego próbki DNA musiałyby być pobrane z fragmentów kości i porównane z DNA pochodzącym ze szczątków dwojga jej dzieci. Tamte zostały bardzo zniszczone przez powódź, która dotarła do grobowca w bazylice Santissima Annunziata we Florencji. Brak odnalezionej czaszki również udaremnił starania na odtworzenie oblicza szlachcianki, a porównanie go z wersją malarską stało się niemal niemożliwe. Za to Vinceti, główny uczony, który kieruje badaniem jako częścią The National Committee of Historic, Cultural and Environmental Heritage powiedział reporterom: "Szanse, że kości należą do niej są bardzo duże".

Tłumaczenie :Joanna Krawczyk

Źródło: https://europe.newsweek.com/mona-lisa-bones-333620

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama