Książka autorstwa Alex Aster pt. Lightlark wywołuje dramat na BookToku

Reklama

śr., 08/24/2022 - 01:34 -- MagdalenaL

Hasztag znany jako #BookTok na TikToku był szybką drogą do sukcesu dla kilku autorów. Olivie Blake, która napisała książkę The Atlas Six, stała się z dnia na dzień sensacją i zapewniła sobie umowę wydawniczą po tym, jak jej popularność wzrosła w aplikacji. Inni autorzy, jak Colleen Hoover, wspięli się na szczyt sprzedaży w Barnes & Noble z tego samego powodu.

Inną książką, która ostatnio zyskała na popularności jest Lightlark Alex Aster, która została opisana jako Dwór cierni i róż w połączeniu z Igrzyskami Śmierci. Podczas gdy początkowy hype na tę książkę był ogromny, ostatnio wydaje się, że popularność tej powieści uległa zmianie.

Oto co musisz wiedzieć!

Alex Aster rozpoczęła swoją przygodę na TikToku jako autorka powieści middle-grade o nazwie Curse of the Night Witch, która otrzymała gwiazdkę Kirkus w 2020 roku. Wydała również debiutancki singiel „Divine”, który został wykorzystany jako dźwięk przez królową TikToka, Addison Rae w tym samym roku. Ale największe osiągnięcie Alex pojawiło się w marcu 2020 roku, kiedy to viralowy klip reklamujący jej pierwszą powieść YA, Lightlark, trafił na BookToka.

Filmik, który od tego czasu zgarnął 364 000 polubień i miliony wyświetleń, zdobył dla Alex sześciocyfrową umowę z Amulet Books. Lightlark opowiada o rywalizacji pomiędzy sześcioma władcami w krainie, z których każdy jest dotknięty klątwą. Wiedzą, że jeden z nich musi umrzeć, aby pozostali mogli przetrwać. Główna bohaterka, Isla Crown, jest przeklęta, aby zabić każdego, w kim się zakocha i musi poruszać się po związkach i walczyć o własne przetrwanie.

Fani zostali natychmiast wciągnięci przez intrygujące założenie, a filmy Alex po podpisaniu umowy książkowej szczegółowo opisują jej drogę do publikacji. Niektóre z jej filmików opisują, jak jeden z jej byłych wydrukował rozdział, by się z niego naśmiewać i jak jej pierwszy agent porzucił ją dwa lata temu, zanim stała się sławna.

Wiele z filmów Alex obiecuje czytelnikom pewne motywy i „pikanterię” lub erotyczną zawartość w książce. Niektóre filmiki zdradzają fragmenty samej książki. W jednym z filmików Alex pisze: „Myślę, że czytelnicy pokochają tajemnicę o wysoką stawkę, moce i zwroty akcji w mojej książce”, a następnie dodaje: „Ciemnowłosy, moralnie szary wróg, który mówi rzeczy takie jak: Nie jestem pewien, co lubię bardziej... widzieć sposób, w jaki trzymasz miecz, czy sposób, w jaki ta sukienka cię podtrzymuje”.

Podekscytowanie wokół Lightlark doszło do głosu w lipcu 2022 roku, kiedy Alex ogłosiła na TikToku, że Universal Pictures nabyło prawa do powieści i tworzy film na podstawie książki wraz z producentami Zmierzchu.

Czytelnicy byli początkowo podekscytowani, gdy wczesne kopie stały się dostępne za pośrednictwem platform e-bookowych, takich jak Netgalley i Edelweiss. Jednak to podekscytowanie szybko zmieniło się w zalew szyderstw, gdy recenzje książki zaczęły napływać na portalu Goodreads.

W jednej z recenzji napisano: „Ponad połowa motywów, o których pisała autorka, nie znajduje się nawet w książce. Wszyscy wiedzieliśmy, że ta książka to czerwona flaga, gdy tylko zobaczyliśmy, że nieustannie marketinguje swoją książkę YA jako pikantną, prawda?”

Inny recenzent napisał: „Ta książka nie posiada fabuły, a główny bohater był rozczarowaniem. Wydaje mi się, że autorka po prostu spieszyła się do zwrotu akcji, co jest zrozumiałe (to był świetny zwrot akcji), ale 300 stron przed głównym zwrotem również zasługiwało na uwagę”.

Czy Alex Aster jest zakładem przemysłowym?

Natychmiast po ogłoszeniu informacji o podpisaniu przez Alex kontraktu filmowego oraz odsłonięciu okładki jej książki na billboardzie na Times Square, wielu użytkowników mediów społecznościowych szybko oskarżyło ją o bycie „fabryką przemysłu”. Autorzy tacy jak Victoria Aveyard szybko odparli te argumenty, ponieważ wydawnictwo nie funkcjonuje w taki sposób jak inne branże, więc określenie „fabryka” jest nieścisłe.

Jednak podejrzenia dotyczące pozornego sukcesu Alex z dnia na dzień sprowokowały niektórych do dalszych badań. Siostrą bliźniaczką Alex jest Daniella Pierson, która została opisana w artykule Forbesa w 2022 roku za to, że jest warta ponad 200 milionów dolarów i założyła wraz z Seleną Gomez firmę Wondermind zajmującą się zdrowiem psychicznym. W wieku 19 lat Daniella założyła również firmę The Newsette prowadzoną przez kobiety, która jest obecnie warta 40 milionów dolarów, według Forbes.

Daniella twierdzi, że na założenie firmy wzięła od rodziców pożyczkę w wysokości 15 tysięcy dolarów, którą od tego czasu spłaciła. Wielu użytkowników podejrzewa, że Alex, która na TikToku twierdziła, że nie brała pieniędzy od rodziny, aby sfinansować swoją karierę książkową, w rzeczywistości ma od nich spore wsparcie.

Alex odniosła się do niektórych komentarzy, pisząc w sekcji komentarzy do niedawnego wideo, „Jestem dumna, że miałam/używałam zero połączeń w branży wydawniczej/filmowej. Tylko zimne e-maile. Miałam jednak przywilej pisania głównie, gdy byłam w szkole. I byłam w stanie mieszkać z rodziną po szkole, mając jednocześnie pracę. Jestem też Latynoską, ale białą. I nie mam żadnego długu studenckiego. Jestem też na ubezpieczeniu zdrowotnym mojego partnera. Wszystko to sprawiło, że zmaganie się z problemami było bardziej komfortowe!”

Niektórzy recenzenci na platformach takich jak Goodreads zostali oskarżeni o „bombardowanie recenzji” książki ze względu na rozczarowanie fałszywą reklamą TikToka i osobistą wendetę przeciwko autorowi. Ważne jest, aby zauważyć, że czytelnicy powinni przeczytać książkę dla siebie, zanim wyciągną wnioski na temat autora lub historii.

Lightlark został opublikowany 23 sierpnia 2022 roku

Autor: 
Anna Garrison | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Polub Plportal.pl:

Reklama