„Jedno życie” Megan Rapinoe – pierwsza w Polsce autobiografia piłkarki

Reklama

wt., 03/23/2021 - 18:57 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Lorie Shaull / Flickr

Nakładem wydawnictwa Relacja ukazała się autobiografia Megan Rapinoe – jednej z najsłynniejszych na świecie sportsmenek. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym autobiografia przedstawicielki kobiecej piłki nożnej.

Megan Rapinoe to ikona kobiecej piłki nożnej – w dyscyplinie tej osiągnęła praktycznie wszystko. Jest czołową zawodniczką reprezentacji Stanów Zjednoczonych, z którą dwukrotnie zdobyła mistrzostwo świata oraz złoty medal Igrzysk Olimpijskich. Ma na swoim koncie także Złotą Piłkę i tytuł najlepszej piłkarki 2019 roku według FIFA. Drugą stroną jej publicznej działalności jest aktywizm społeczny na rzecz osób LGBT oraz społeczności afroamerykańskiej. Swoje zmagania w życiu i w sporcie opisała w krótkiej autobiografii pod tytułem „Jedno życie”.

Przyszła gwiazda piłki wychowała się w robotniczym miasteczku Reading w północnej Kalifornii. Od wczesnych lat dziecięcych przejawiała zainteresowanie piłką nożną, bardzo wcześnie zaczęła trenować w lokalnej drużynie. Rapinoe wspomina swoje dzieciństwo i wczesną młodość w sposób zabawny i barwny, nie ukrywa jednak bolesnych faktów z życia rodziny, np. tragicznych losów swojego starszego brata. Nie zaprzecza także, że swoją pozycję w osiągnęła nie tylko dzięki wytrwałej pracy nad sobą i długoletnim treningom. Megan Rapinoe sama przyznaje, że jest osobą uprzywilejowaną – białą przedstawicielką klasy średniej, córką relatywnie zamożnych rodziców, która otrzymała w dzieciństwie dużo wsparcia od najbliższych. Piłkarka postanowiła wykorzystać swoją popularność do walki z niesprawiedliwością społeczną. Od kilku lat, wraz z koleżankami z drużyny, toczy batalię o równe płace dla kobiet i mężczyzn w piłce nożnej. Amerykańskie piłkarki zarabiają bowiem ponad dwa razy mniej niż piłkarze, choć to kobieca reprezentacja USA w piłce nożnej osiąga ogromne sukcesy, podczas gdy męska reprezentacja jest praktycznie nieznana.

Megan Rapinoe wywołała największe kontrowersje, protestując przeciwko systemowemu rasizmowi i brutalności policji. Na znak solidarności ze społecznością afroamerykańską uklękła podczas odgrywania hymnu narodowego przed meczem reprezentacji USA. Za ten gest spadła na nią lawina medialnej krytyki – została oskarżona o zachowanie niepatriotyczne. W czasie kolejnych meczów Rapinoe była wygwizdywana przez własnych kibiców, a klękanie podczas odgrywania hymnu zostało oficjalne zakazane. Antyrasistowska działalność piłkarki spotkała się z reakcją samego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Kiedy Trump zaprosił kobiecą reprezentację piłki nożnej do Białego Domu, Rapinoe jako pierwsza sprzeciwiła się i oświadczyła, że nie pójdzie. Później zrobiły to jej koleżanki z drużyny.

Megan Rapinoe zadedykowała „Jedno życie” młodym osobom LGBT, których chciałaby w ten sposób wesprzeć i zainspirować do walki o swoje prawa i lepszy, bardziej sprawiedliwy świat. Chce im też pokazać, że orientacja seksualna czy tożsamość płciowa nie powinny być nigdy przeszkodą w osiąganiu życiowych celów i spełnianiu marzeń.

Autor: 
Maria Zaborowska
Polub Plportal.pl:

Reklama